EKONOMİ HABERİ
Tarih: 13.1.2020
Görüntülenme: 3021
Haberi Yazdır
Kdv İdirimi Yeni Yılda Umutlandırdı
Mobilyada Yapılan KDV indiriminin Etkisini Çayıralan’da Mobilya Satıcılarına Sorduk. Mobilyacılar, Yapılan İndirimin Tüketicinin Cebine Yansıyacağı Görüşündeler

Mobilyada KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e düştü. Düzenleme sonrasında ortaya çıkan yüzde 8'lik KDV fiyatlara da yüzde 10 indirim olarak yansıyacak. Bu da her bin TL'lik mobilya alışverişinde 100 TL'lik bir avantajı tüketiciye yansıtacak. Yeni evlenecek çiftlerin toplamda yaptığı 20 bin TL'lik mobilya alışverişinde KDV indirimiyle birlikte 2 bin TL cepte kalacak. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Tarafından Açıklanan KDV İndiriminin Etkisini Çayıralan'da Mobilya ve Beyaz Eşya Satıcılarına Sorduk. Hepsinin ortak görüşü ise KDV indiriminin sektörü hareketlendireceği ve tüketicinin cebine yansıyacağı görüşünde.

Salih Ticaret Sahibi, Salih Uğurer “2020 Yılı İşletmemizi Tercih Edenler İçin Altın Yılı Olacak” dedi.
İlçemizde mobilya ve beyaz eşya satıcısı Salih Uğurer ise İndirimin vatandaşa yarayacağını ve işletmelerini tercih edenler için altın yılı olacağını söyledi. Uğurer “ 2018 yılının son çeyreğinden itibaren uygulamaya konulan ve 2019'da meyvelerini az da olsa veren KDV indirimlerinin, 2020 yılında da uygulanacak olması artı potansiyel oluşturacaktır. 2020 itibariyle mobilya grubundaki KDV oranının %18'den, %8' düşüşü özellikle imalat sektörüne direk etki edeceği için fiyatların geçen sene oluşan fiyatlarla sabit kalacağı, haricinde birçok firmanın da kampanyalarına yol açacaktır. İndirimin uygulanmasıyla birlikte Örgül firması fiyatlarını %10, diğer ürün gruplarını ise %8 geriye çekti. Beyaz eşya gruplarında ise Vestel grubu fiyat değişikliği yapmayarak tüketiciye güven verdi. Kendi işletmemizde Vestel, Bosch, Profilo, Lg, Samsung, Arçelik ve Beko beyaz eşya markaları zaten internet fiyatlarının altında satışa sunuyoruz. Bunun dışında evlilik paketi, KDV indirimi paketi ve Sezon indirimi paketleriyle tüketiciye birçok kolaylık da sağlıyoruz. Ülke Ekonomisinin iyileşmesi tabi ki her sektörü canlandıracak, her üretim merkezini olumlu etkileyecektir. Fakat önemli olan KDV indirimi değil, Şirketlerin uzun vadeli fiyat endeksini korumasıdır. Biz de bu amaçla birçok ürünün fiyatlarını yıl sonuna kadar sabitledik. Ürünlerimiz piyasa ve online fiyatlarının çok çok altında tüm ürünlerimizle vatandaşlarımızın hizmetindeyiz” dedi.

Rosa Mobilya Sahibi Cevdet Lekesiz “ KDV İndirimleri Halkımızın Cebine Yansıyacak” dedi,
İlçemiz de beyaz eşya, mobilya ve odun kömürü satışı yapan Rosa Mobilya sahibi Cevdet Lekesiz “ Oranlar Küçük olsada halkımızın yararına olacak ve cebine yansıyacaktır” dedi. Lekesiz “ 2020 yılının başlangıçta zamlarla gelmesi halkımızı ne kadar olumsuz etkilese de hükümetten gelen mobilyada ki KDV'nin %18'den, %8'e düşürülmesi hem bizim, hem de halkımızın menfaatine olacak. Üretim, toptan ve perakende satışı hareketlendirecek, mobilya sektörünü olumlu yönde etkileyecek. Oranlar küçük de olsa halkımızın yararına olacak ve cebine yansıyacaktır. Bununla birlikte 2019 yılındaki gibi beyaz eşyadaki ötv indirimini bu yılda Hükümetten bekliyoruz. Kendi sektörümüz dışında da indirimler olmasını, bir nebze de olsa halkımızın daha rahat ve kolay alış veriş yapmasını istiyoruz. Biz 1 Ocaktan itibaren KDV indirimini gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Halkımızın menfaati bizim menfaatimiz deyip her zaman halkımızın yanındayız. Tüm olumsuzluklara ve hayat şartlarına rağmen iyimser ve güzel düşünüyor herkes için maddi manevi öyle olmasını ümit ediyoruz. Bu yıl mobilya sektörünün iyi olacağını, güzel geçeceğini ve herkes için yararlı olacağına inanıyor herkesi bekliyoruz” dedi.

İlçemizde beyaz eşya ve mobilya satışı ile faaliyet gösteren Güneş Ticaret firma sahibi Arif Güneş ise diğer satıcılarla aynı görüşte.
GÜNEŞ “devletin böyle hamleler yapmasının doğru olduğunu düşünüyorum, Az da olsa piyasalar canlanır. Mobilya ürünlerinde yüzde 18 olan KDV yüzde 8'e düştü. KDV'deki düşüş fiyatları da yüzde 10 indirecek. Bu da her bin TL'de 100 TL avantaj ortaya çıkaracak. Tabi indirim en çok evlenecek çiftleri sevindirecek. Çünkü toplamda 20 bin TL'yi bulan düğün alışverişinde 2 bin TL cepte kalacak” dedi.
İLGİLİ RESİMLER
ÇAYIRALAN HABER 2021 Tüm Hakları Saklıdır
Çayıralan HABER, Doğru ve İlkeli Haber ,Telefon: 0 542 310 6158, Reklam ve Tüm İlanlarınız için, www.cayiralanhaber.com