GÜNCEL HABER
Tarih: 8.5.2022
Görüntülenme: 248
Haberi Yazdır
2 ay içerisinde Çiğ süte ikinci zam


Çayıralan Süt Üreticiler Birliği Başkanı Ali Öndemir, Ulusal Süt Konseyi tarafından çiğ süt tavsiye fiyatının yeniden açıklandığını söyledi

            Kesik yem ve kaba yemdeki fiyat artışlarından kaynaklı süt üreticileri son zamanlarda zor günler geçirirken, çif süt fiyatlarına son iki ay içerisinde ikinci zam geldi.

            Ulusal Süt Konseyi tarafından tavsiye niteliğindeki artışın ardından ilk açıklama Çayıralan Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ali Öndemir’ den geldi.

            Çayıralan Süt Üreticiler birliği Başkanı Ali Öndemir gazetemize yaptığı açıklamada; “Bilindiği üzere 18.03.2022 tarihinde 1 Nisan 2022'den itibaren geçerli olmak üzere kalite esaslı soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı 5,70 TL/Litre olarak belirlenmişti. 15 Mayıs 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı (çiğ süt destek primi hariç) 7,50 TL/Litre olarak belirlenmiştir” dedi.

            Çiğ süt üretim maliyetinde ciddi artışların yaşandığını dile getiren Öndemir; tavsiye edilen yeni fiyatlarla tüm süt toplama merkezlerinin de belirli oranda zam yapacağını ve süt üreticisinin bir nebze de olsa rahatlayacağını söyledi.

            Soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatında; 2019/64 sayılı Çiğ İnek Sütünün Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliği ile belirlenen A Sınıfı çiğ sütün dönemine ait protein ve yağ değerleri baz alınacağını açıklayan Öndemir; “Baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her bir dizyem (0,1'lik değişim) için ± 10 Kuruş fark uygulanacağını da aktardı.

            Öndemir Ayrıca, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla 15 Mayıs 2022 tarihinden itibaren ise litre başına 0.20 TL katkı sunulacağını duyurdu.

 

ÇAYIRALAN’DA SOĞUTULMAMIŞ ÇİĞ SÜT LİTRE FİYATI 6.50 TL

            Ulusal Süt Konseyi tarafından tavsiye niteliğindeki litre bazlı 7.50 TL olan fiyatın soğutulmuş çiğ sütte uygulanacağını duyuran Öndemir; “Soğutulmamış çiğ sütün fiyatı ise Çayıralan’da ve bizim sorumluluk sahamızda 6.50 TL olarak uygalanacaktır. 20 Kuruşluk devlet desteğiyle bu rakamın 6.70 Tl’ye yükseleceğini söyledi.
İLGİLİ RESİMLER
ÇAYIRALAN HABER 2021 Tüm Hakları Saklıdır
Çayıralan HABER, Doğru ve İlkeli Haber ,Telefon: 0 542 310 6158, Reklam ve Tüm İlanlarınız için, www.cayiralanhaber.com