GÜNCEL HABER
Tarih: 8.5.2022
Görüntülenme: 252
Haberi Yazdır
6 Köyde toprak işlemesiz nohut ekimi yapıldı


Merkez ve Sorgun İlçelerimizde bağlı 6 köyde toprak işlemesiz olarak nohut demonstrasyon ekimleri yapıldı.

Ekimler teknik personellerimiz kontrolünde İl Müdürlüğümüze ait Doğrudan ekim mibzerleri kullanılarak yapıldı.

Bu sistemin sürdürülebilirliğini çiftçilerimize göstermek amacıyla demonstrasyon çalışmasına devam edilen Merkez Fakıbeyli köyümüzde toprak işlemsiz tarımın ekimi yapıldı.

5 köyümüzde ise çiftçilerimize bu uygulamayı göstermek amacıyla ilk defa toprak işlemesiz tarım demonstrasyonu ekimleri yapıldı. Ekim esnasında teknik personelimizce çiftçilerimize toprak işlemesiz tarım, doğrudan ekim tekniği ve faydaları hakkında bilgi verildi.

Yapılan demonstrasyon ekimiyle ilgili olarak İl Müdürümüz Tanju ÖZKAYA şunları söyledi;

"Daha az masraf ve işçilikle doğayı ve toprağı koruyan Korumalı Tarım dahilinde toprak işlemesiz tarım sistemini İlimizde yaygınlaştırmak için demonstrasyon ve eğitim çalışmaları yürütülmektedir.

Toprak İşlemesiz Tarım, Yozgat gibi karasal iklim gösteren illerimizde özellikle kuru alanlarda uygulanabilecek olan bir sistemdir. Önceki yıllarda yaptığımız uygulamalarda; bu sistemde herhangi bir verim kaybı olmadığını hatta bazı alanlarda verim artışı olduğunu gözlemledik. İklim değişikliğinin etkilerini hissettiğimiz şu günlerde çevreye dost olan toprağı ve çevreyi koruyan bu uygulamayı İlimizde yaygınlaştırmak için eğitim ve yayım çalışmaları yapmaktayız.

Bu sistemle yapılan tarımda dekardan ortalama 5 Litre yakıt tasarrufu sağlanmakta ayrıca toprak işleme aletlerine yapılan masraflar, işgücü ve amortisman maliyetleri de en aza inmektedir. Bütün bunlar dikkate alındığında bu sistemde çiftçinin dekardan tasarrufu, 100-150 TL civarındadır.

Ayrıca bu sistemde anızları toprak üstünde bıraktığımızdan dolayı toprağın organik madde seviyesi artmakta, toprak erozyonu azalmakta ve en önemlisi de anız yangınlarının önüne geçilmesi sağlanmaktadır.

Bu sistemde dikkat edilecek hususlar tarlaya her yıl farklı üretim çeşidinden ürün ekilmesi ve konu uzmanlarından teknik bilgi ve yardım alınmasıdır. İl Müdürlüğü olarak biz bu konuda her zaman çiftçimize teknik destek be bilgi vermeye hazırız.”
İLGİLİ RESİMLER
ÇAYIRALAN HABER 2021 Tüm Hakları Saklıdır
Çayıralan HABER, Doğru ve İlkeli Haber ,Telefon: 0 542 310 6158, Reklam ve Tüm İlanlarınız için, www.cayiralanhaber.com