GÜNCEL HABER
Tarih: 21.11.2021
Görüntülenme: 183
Haberi Yazdır
SOSYAL MESAFELİ SAF DÜZENİ SONA ERDİ


Camilerde Korona Virüs Önlemleri Kapsamında Uygulanan Sosyal Mesafeli  Saf Düzeni, Temizlik ve Maske Kurallarına Uymak Kaydıyla Sona Erdi.

            Korona virüsle mücadele kapsamında salgının daha fazla yayılmaması için uygulanan sosyal mesafe uygulaması, cemaatin temizlik ve maske takma zorunluluğuna bağlı kalmak şartıyla kaldırıldı.

Korona virüs salgının başlamasının ardından ülke genelinde ibadet hanelerimizde uygulanmaya başlanan sosyal mesafe kuralı ile omuz omuza namaz kılmaya hasret kalan cemaat 1,5 yıl aradan sonra yeniden yan yana namaz kılabilecekler.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Cami ve Mescitlerde saf düzenine ilişkin yeni bir genelge yayınlandığını ifade eden Çayıralan İlçe Müftüsü Şaban Çakır “Korona virüs salgını (Covid- 19) kapsamında vatandaşlarımızın sağlığını korumak amacıyla 13 Mart 2020 tarihinden itibaren cami ve mescitlerimizde Diyanet İşleri Başkanlığımızca gerekli tedbirler alınmıştı. Gerek din görevlilerimiz olsun gerekse vatandaşlarımız konuya ilişkin gerekli hassasiyeti bu süreç içerisinde gösterdiler ve cami ve mescitlerimizde salgın kaynaklı hiçbir problem yaşanmadı. Bu konuda herkese teşekkür ediyorum” dedi.   

Normal saf düzenine geçiyoruz diyen Çayıralan İlçe Müftüsü Şaban Çakır “ Ülke genelinde 18 yaş ve üstü nüfusun büyük oranda aşılanması, kış şartları sebebiyle de açık alanlarda namaz kılma imkanlarının kalmaması ve toplumumuzun salgın tedbirlerine riayet etmesi konusunda alışkanlık kazanmış olmasıyla birlikte temizlik ve maske kurallarına uyulmak kaydıyla artık cemaatimiz, cami ve mescitlerimizde kılınan farz namazlarını normal saf düzenine göre eda edebilecekler” dedi.

            Müftü Çakır, cemaatimizden bir de ricada bulundu; "Yetkililerin belirttiğine göre, bu salgına karşı en etkili tedbir aşıdır. Aşı olmayanlar lütfet tüm doz aşılarını vurulsunlar. Karantinaya alınanlar lütfen cuma namazına dahi gelmesinler; zaten evden çıkmaları yasak. Kimse görmese ve bilmese de Allah biliyor ve görüyor; başkasına virüs bulaşmasına sebep olmak kul hakkı gerektirir. Bundan başka grip, nezle gibi bulaşıcı hastalığa yakalananlarda iyileşene kadar yine camiye gelmemeleri daha iyi olacaktır. Bu yüzden camiye gelmeyenler, bilsinler ki daha çok sevap kazanmış olurlar. Çünkü başkasına hastalığını bulaştırmamak, camide namaz kılmaktan daha sevaptır" dedi.
İLGİLİ RESİMLER
ÇAYIRALAN HABER 2021 Tüm Hakları Saklıdır
Çayıralan Haber, Telefon: 0 542 310 6158, cayiralanhaber,çayıralanhaber,çayıralan haber,ÇAYIRALAN HABER,ÇAYIRALANHABER,CAYİRALANHABER,çayıralan haber,yozgat çayıralan haber,YOZGAT ÇAYIRALAN HABER, çayıralanın sesi,ÇAYIRALANIN SESİ,haftalık gazete,gaste,gazete,dergi,GAZETE,GASTE,DERGİ,HAFTALIK GAZETE,çayıralan köyleri,çayıralan kasabaları,çayıralan resimleri,çayıralan belediyesi,çayıralankaymakamlığı,çayıralan hastanesi,çayıralan meb,çayıralan emniyet,çayıralan esnaf,çayıralan bal festivali,çayıralan siyasi gazete,çayıralan ekonomik gazete,çayıralan köylerinden haberler,çayıralan yozgat gazetesi,YOZGAT ÇAYIRALAN GAZETESİ,ÇAYIRALAN HABERLERİ,ÇAYIRALAN SİYASİ HABERLERİ,ÇAYIRALAN EKONOMİK HABERLERİ,ÇAYIRALAN HABER İLKELİ HABER,www.cayiralanhaber.com