Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
  Alış : 5,3052 Satış : 5,3147 Alış : 4,7786 Satış : 4,8103 Alış : 3,0486 Satış : 3,0885
  SPOR / Fiş ve Faturada Yeni Dönem Başlıyor
   
 
06.01.2014 tarihinde eklendi
3695 defa okundu
Fiş ve Faturada Yeni Dönem Başlıyor

Fiş ve Faturada Yeni Dönem Başlıyor

                2014 yılı itibari ile TACİR sıfatı taşıyanların düzenleyeceği fiş ve faturalarda da yeni dönem başlıyor.

                Belgelerini yeni düzenlemeye göre hazırlamayan ticari işletmelerimiz para cezasıyla karşı karşıya kalabilirler…

                6102 sayılı TTK'nın 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle yürürlüğe giren 39'uncu maddesinin ikinci fıkrasının ikinci ve üçüncü cümlesinde çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Yapılan bu düzenlemelerde;

 “Tacirin işletmesiyle ilgili olarak düzenlediği ticari mektuplarda ve ticari defterlere yapılan kayıtların dayandığı belgelerde tacirin sicil numarası, ticaret unvanı, işletmesinin merkezi ile tacir internet sitesi oluşturma yükümlülüğüne tabi ise tescil edilen internet sitesinin adresi de gösterilir. Bu sitede ayrıca, anonim şirketlerde yönetim kurulu başkan ve üyelerinin adları ve soyadları ile taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı, limited şirketlerde müdürlerin adları ve soyadları ile taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerde yöneticilerin adları ve soyadları ile taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı yayımlanır” hükmünün yer alır.

Dolayısıyla 01.01.2014 tarihinden sonra  Gerçek ve tüzel kişi tacirlerin işletmeleriyle ilgili olarak düzenledikleri Ticari mektuplarda ve Ticari defterlere yapılan kayıtların dayandığı belgelerde (Fatura, perakende satış vesikaları, perakende satış fişleri, makineli kasaların kayıt ruloları, giriş ve yolcu taşıma biletleri, gider pusulası, müstahsil makbuzu, ücret bordroları, banka dekontları, tahsilat veya tediye makbuzu vb.) VUK'na göre bulunması zorunlu bilgilere ek olarak aşağıda bilgiler yer alacaktır.

1-Ticaret Unvanı

2-Şirketin/İşletmenin Merkezi varsa Şube adresleri

3-Vergi Dairesi vergi Numarası

4-Ticaret Sicili Adresi ve Numarası Varsa MERSİS numarası

5-İnternet Sitesi Adresi (internet adresi bulundurma zorunluluğu olanlarda )

6-İletişim bilgileri Telefon ve Faks bilgileri

7-e-posta adresi

İnternet Sitesi Oluşturma Yükümlülüğü bulunan (Bağımsız Denetime Tabi Şirketler) Tacirlerin İnternet Sitelerinde aşağıda belirtilen bilgileri yazmaları zorunludur;

1-Ticaret Sicili Numarası

2-Ticaret Unvanı,

3-İşletmenin Merkez Adresi

4-Tescil Edilmiş İnternet Sitesi Adresi

5-Anonim Şirketlerde (Yönetim kurulu başkan ve üyelerinin adları ve soyadları, taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı)

6-Limited Şirketlerde (Müdürlerin adları ve soyadları, taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı)

7-Eshamlı Komandit Şirketlerde (Yöneticilerin adları ve soyadları, taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı)

                1 Ocak 2014 tarihi öncesinde bastırılan belgelerin bu tarih sonrasında da kullanılması halinde, bu belgelerde de gösterilmesi gereken bilgileri içerecek şekilde hazırlanan kaşelerin belgelere vurulması, Yazar kasalardan alınan perakende satış fişlerinde bulunması gereken bilgilere yer verilmesini teminen gerekli program değişikliğine gidilinceye kadar bilgileri içerecek kaşenin fişlerin önüne veya arkasına vurulması,  suretiyle eksik bilgilerin tamamlanması gerekmektedir.

Ayrıca Tacir sayılmayan (esnaf ve sanatkarlar ile serbest meslek erbabının) mükelleflerin işletmesiyle ilgili düzenledikleri belgelerde VUK'na göre bulunması zorunlu bilgilere ek olarak TTK'nun 39/2 maddesi hükmü uygulanmaz. Tacir sayılmayan mükelleflerin belge düzeni eskiden olduğu gibi devam edecektir.

                Ceza Uygulaması;Ticari mektuplarda ve ticari defterlerin dayanağını oluşturan belgelerde ticaret unvanının, işletmenin merkezinin, ticaret sicili numarasının ve şirket internet sitesi oluşturma yükümlülüğüne tabi ise internet sitesi adresinin gösterilmemesi, internet sitesi yükümlülüğü olan sermaye şirketlerince bu bilgilerin internet sitesine konulmaması halinde TTK'nun 51/2 maddesi hükmü doğrultusunda (2014 yılı için) 2.240 TL. idari para cezası uygulanacaktır.

Tacir tanımına giren işverenlerimizin herhangi bir cezaya muhatap olmamaları için gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir. ANIL YENER AKNUR SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR

 

 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 129 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 393 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 390782 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 18.212.222.217
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 

ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com