Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
  Alış : 5,4700 Satış : 5,4799 Alış : 4,8918 Satış : 4,9242 Alış : 3,1560 Satış : 3,1973
  SPOR / ANIZ YANGINLARINA DİKKAT
   
 
13.08.2017 tarihinde eklendi
1401 defa okundu
ANIZ YANGINLARINA DİKKAT
Çayıralan Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Hayrullah ÖZDEMİR anız yangıları konusunda üreticilerimizi uyarak, gazetemize açıklamada bulundu.            
“2017 yılı Üretim sezonunun sonlarına gelmiş bulunmaktayız. İlçemizde Hububat ekim hazırlıklarının başlangıcında çiftçilerimiz hububat hasadı sonrası hemen başka bir ürün ekebilmek, anız saplarının mibzerin ekici ayaklarını tıkamasını önlemek, anızın çok kolay, çabuk ve masrafsız bir şekilde yok edilmesini sağlamak gibi gerekçelerle anızları yakmaktadırlar. Bunun dışında çiftçilerimiz anız yakmanın yabancı ot mücadelesine faydalı olduğu ve yanan anız sapı küllerinin gübre yerine geçtiği gibi asılsız bilgilere inanmaktadırlar” diyen Özdemir, oysa modern tarım tekniğinde anız yakmak son derece yanlış olup, yakma sonucu meydana gelen zararları telafi ekmek mümkün değildir” diyerek çiftçileri uyardı. 
“Tarımsal Üretimde birim alanda daha fazla ve kaliteli verim almak amacıyla gerek üretim tekniklerinde, gerekse makineli tarımda, tarımsal faaliyetlerin önemli ivme kazandığı bilinmektedir” diyen Özdemir, “Azalan sayılarda da olsa, hasat sonrası anızların yakıldığı veya yaktırıldığı tespit edilmektedir.
  Verim artışının sürdürülebilirliği ise, ancak doğaya zarar vermeyecek şekilde eldeki kaynakların bilinçli kullanılması ile mümkündür.
ANIZ YAKMAK GELECEĞİ YAKMAKTIR
İlçemizde de anız yakılması ile sap, saman ve organik maddenin yok edilmesi sonucu; toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik dengesi bozulmaktadır. Buna bağlı olarak toprağın üstünde ve altında doğaya ve canlılara yararlı olabilecek, organik-inorganik maddeler ile mineraller zarar görmektedir. Bu nedenle beslenmede önemli rol oynayan gıda maddelerinin kalitelerinin düşmesine neden olmaktadır. Bu bitkilerin, hayvanların ve en önemlisi insanların sağlıklı yaşam zincirini doğrudan etkilemektedir. Anız yakmak su ve rüzgar erozyonuna neden olmaktadır. Anız yakmakla kendi toprağını, suyunu ve geleceğini yok ettiğinin farkında mısın?
ANIZ YAKMAK İNSAN SAĞLIĞINA ZARAR VERMEKTİR
Anız yangını insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen çevresel faktörlerin en önemlisidir. Anız yangınlarının ortaya çıkardığı kül, partikül, karbon monoksit vb. gibi zehirli dumanlar; soluduğumuz havayı, korkunç boyutlarda kirletip, insan sağlığını doğrudan tehdit etmektedir. Özellikle çocuk ve yaşlılarda solunum yollarının tıkanmasına sebep olmaktadır. Astım, Bronşit ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olanlarda bu durum daha ağır sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Anız yakmakla kendi ailemizin sağlığına zarar verdiğimizin ve diğer insanların hayatlarını kaybetmelerine sebep olabileceğimizin farkında mıyız? 
ANIZ YAKMAK ALT YAPIYA ZARAR VERMEKTİR
Anız yangınları sonucu Telefon ve elektrikler direkleri, trafik levha ve işaretleri etraftaki yerleşim bölgeleri zarar görmektedir. Anız yangınları sonucu meydana gelen duman nedeniyle zaman zaman karayollarında görüş azalmakta ve trafik kazaları ile can ve mal kayıpları yaşanabilmektedir. Anız yakmakla kendi ulaşım ve alt yapı imkânlarımızı yaktığımızın farkında mısın?
ANIZ YAKMAK CANLILARI DİRİ DİRİ YAKMAKTIR
Anız yakarak yok edilen her canlıdan sorumlu olduğumuzu unutmayalım. Dinimiz İnsanlara,  Hayvanlara, Çevreye ve Tabiata zarar veren her fiili ve eylemi yasaklamıştır. Yakılan anızlarla birlikte milyonlarca masum canlı yok edilmektedir. Yakılan anızlar yüzünden, doğal denge bozulmakta,  milyonlarca canlı yanmakta ve bitkiler zarar görmektedir.
ANIZ YAKMAK YASAKTIR, CEZASI VARDIR
Anız yakılması halinde 2017 yılında uygulanacak idari para cezaları; 2872 sayılı Çevre Kanunu Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ (2017/1) hükümlerine göre anız yakanlara her dekar için 42,44 TL idari para cezası uygulanacaktır. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskûn mahallerde işlenmesi durumunda ceza beş kat artırılacaktır. 
Yozgat Valiliğinin “Anız Yangınlarının Önlenmesi” konulu 2017/02 sayılı tebliğlerinde “Anız yakan şahsın tespit edilememesi alinde sorumluluğun tarlayı kullanan kişide olacağı” maddesi bulunmaktadır. Bu nedenle çiftçilerimizin biçilen tarlalarında anız yangınlarının önlenmesi için gerekli tedbirleri alması gerekmektedir.
Vatandaşlarımız anız yangını gördükleri anda 155  Polis İmdat Hattına, 156 Jandarma İmdat Hattına, 110 İtfaiye Hattına, 181 Çevre ve Şehircilik Hattına bilgi vermeleri halinde ekipler tarafından olay yerine müdahale edilerek gerekli işlemlerin yapılacağı bilinmelidir.
  Anız yakmak geleceği bereketsizleştiren bir cinayettir. Çiftçilerimizin hem kendi, hem de ülke menfaatleri açısından bu konuda gerekli hassasiyeti göstermeleri önemle rica olunur.
 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 168 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 457 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 403475 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 54.243.17.113
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 

ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com