Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
  Alış : 6,0425 Satış : 6,0534 Alış : 5,4688 Satış : 5,5051 Alış : 3,4251 Satış : 3,4699
  SPOR / HİCRET
   
 
30.09.2017 tarihinde eklendi
1522 defa okundu
HİCRET

                        Halil KOCAOĞLU  Çayıralan Müftüsü

            Mekkede müşrikler müslümanlara tahammül edilmez baskılar ve işkenceler yapıp durum zirveye  ulaşınca Rasulullah s.a.v. Efendimiz müslümanların hicret etmeleri emrini verdi ve ilk hicret Habeşistana geçekleşti çünkü Habeşistana hicret edenler ticaretle ilgilendiği için Habeşistanı biliyorlardı. Orada adaletli bir hükümdar olduğunu ve huzurlu bir ülke olduğunu bildikleri için ilk hicret oraya gerçekleşti. Kafilede 11 erkek 4 kadın vardı.

             Müşriklerin işkencelerinin daha da artması üzerine ilk kafileyi bir yıl kadar sonra ikinci kafile takib etmiştir. İkinci kafilenin başında Ebu Talibin oğlu Cafer bulunmaktaydı bu kafilede seksen iki erkek ve onsekiz kadın bulunmaktaydı.  

            Mekkeliler İslam Dininin  Mekke dışında yayılmasından korktukları için müslümanların Mekke dışına ve Habeşistana hicret etmelerinden kaygılanıyorlardı bu nedenle Habeşistana hicret eden müslümanları Mekkeye getirmek için Habeşistan Kralı Necaşi'ye hediyelerle elçiler gönderdiler.  Muhacirleri Mekkeye geri göndersin diye ve bu elçiler Necaşi'nin huzuruna varınca Necaşi'yi ikna edebilmek için türlü yalanlar söylediler. Dediler  ki 'Ey kral bunlar bizim ilahlarımıza küfrediyorlar, babamızın atamızın ilahlarına sövüyorlar, İsayı peygamber olarak tanımıyorlar. Bunlar komşularımızla akrabalarımızla aramızı açıyorlar, bunları bize teslim etmen lazım, bunların Mekkeye geri dönmelerini istiyoruz  bunları bize teslim et.' 

Necaşi ; 'Ben bunları dinlemeden kendileriyle görüşmeden size bir cevap veremem, onları da ülkemden çıkarmam' dedi  ve durumu öğrenmek için  muhacirleri huzuruna çağırdı. Onlara neden Habeştina geldiklerini  iltica ettiklerini ve ülkelerindeki durumu sordu. Muhacirlerin temsilcisi                  Ebu Talibin oğlu Cafer dedi ki  ; 'Ey kral bizler müslüman olmadan önce leş yerdik, zina ederdik, içki içer kumar oynardık, puta tapardık, yetim malı yer, kız çocuklarımızı diri diri öldürürdük. Allah cc içimizden soyu sopu belli  güvenirliliği bizce malum olan birini aramızdan peygamber olarak gönderdi o bizi tek, bir olan Allah'a çağırıyor,bize içkiyi kumarı, zinayı, faizi yasaklıyor. Yetim malı yememeyi, kız çocuklarımızı öldürmemeyi ve Allah'a ibadet etmeyi emredip bunlara  çağırıyor biz de bu peygambere inandık iman ettik sonra bu insanlar bize zulmetti. Biz de senin doğru dürst bir insan olduğunu ve ülkende adalet olduğunu duyduk ülkene iltica ettik.  Necaşi  dinledikten sonra  şu soruyu sordu; 'Meryem oğlu İsa hakkında ne düşünüyorsunuz dedi. Cafer r.a. dedi ki ; 'İsa Allah'ın ruhu ve kelimesidir.' dedi. İsa a.s. ile ilgili Kurandan ayet-i kerime okudu; (Meryem 29-33 ayetleri) ' Ey ehl-i kitab aramızda eşit olan bir kelimeye gelin.' Necaşi dinledikten sonra  bundan çok memnun oldu.      Bu ayetler onların İncilden bildiklerine uyduğunu onun için Necaşi ; 'İsaya gelen kelam ile aynı menbadan fışkıran ışıklardır.” dedi. Elçilere dönerek ; 'Bunları size teslim etmem, geri iade edemem böylece bilin.' dedi . Amr ibni As Necaşi'yi tekrar  görüp  kandırmak için yalanlar uydurdu ve dedi ki ; 'Bu müslümanlar Hz İsa hakkında kötü düşünceler içindeler.' dedi. Bunun üzerine Necaşi müslümanlarla tekrar görüşmek istedi Cafer Necaşi'yle görüştü ve dedi ki;  Hz İsa Allah'ın Kulu ve Peygamberidir Ruhullahtır. Meryemi Azraya ilka ettiği kelimesidir diyoruz.' dedi.

              Necaşi eline bir çubuk alarak yere bir çizgi çizerek ; 'Bizimle sizin arasındaki fark şu çizgi kadardır.' Dedi. Bu sözleri duyduktan sonra müslümanları daha fazla sevdi ve daha fazla himaye etti. Yıllar sonra Necaşinin ölüm haberi peygamberimize ulaştığında bu adil kral için gıyabi cenaze namazı kıldırmıştır.  

 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 175 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 381 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 428147 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 54.157.61.68
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 

ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com