Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
  Alış : 5,3611 Satış : 5,3708 Alış : 4,7147 Satış : 4,7459 Alış : 3,1013 Satış : 3,1419
  SİYASET / Bakan Bozdağ Çayıralan’da “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” Hakkında Konuştu
   
 
02.04.2017 tarihinde eklendi
1421 defa okundu
Bakan Bozdağ Çayıralan’da “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” Hakkında Konuştu

                Adalet Bakanı Bekir Bozdağ “Güçlü Türkiye Yolunda Halk ve STK Buluşması” programları kapsamında Çayıralan Belediye Kültür Merkezi'nde vatandaşlarla bir araya geldi.

                28 Mart 2017 Salı günü Saat 15:00'de beraberinde Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Ak Parti Yozgat İl Başkanı Harun Lekesiz ile Belediye Kültür Merkezi'nde vatandaşlara hitap eden Bakan Bozdağ; "Rejim değişmiyor, sistem değişiyor. Cumhuriyet de değişmiyor ama Cumhuriyet lafzı ve ruhuyla tam anlamıyla uygulamaya konuyor, hayata geçiyor. Ama büyük bir çarpıtmayı burada yapıyorlar “Kimse buradan kendisine rol çıkarmasın. Cumhuriyet bu milletin ortak değeridir. Öyle de olmaya Allah'ın izniyle devam edecektir” dedi. Programa Çayıralan Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Bünyamin Uğurlu’da katıldı.

                Saatler öncesinde tüm salonu tıka basa dolduran Çayıralan'lılara Belediye Kültür Merkezi'nde hitap eden Bakan Bozdağ; Cumhuriyetin, Türk milletinin ortak değeri olduğunu vurgulayarak, bir azınlığın, bir partinin veya bir grubun kendini Cumhuriyetin muhafızı, müdafi bir bekçisi olarak görmesinin kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Cumhuriyetin 80 milyon Türk insanın ortak değeri olduğuna işaret eden Bozdağ, şunları söyledi:

                "15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsü bunun tescili, dosta ve düşmana ilanıdır. AK Parti'lisi, MHP'lisi, CHP'lisi, Büyük Birlik'lisi, Saadet'lisi herkes ölümüne Cumhuriyete, demokrasiye sahip çıktı. Onun için kimsenin Cumhuriyetin muhafızlığına, müdafiliğine soyunmasına gerek yok. Türk milleti var olduğu sürece Türk milletinden daha büyük muhafız, daha büyük bir müdafi, daha büyük bir bekçi Cumhuriyet için kimse tutamaz. Kimsenin böyle büyük bir bekçiyi tutma gücü kuvveti de yoktur. Kimse buradan kendisine rol çıkarmasın. Cumhuriyet bu milletin ortak değeridir. Öyle de olmaya Allah'ın izniyle devam edecektir."

                Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yerel yöneticilerini seçeceksin tam egemensin, yasamayı seçeceksin tam egemensin ve yürütmeyi seçeceksin tam egemensin, egemenliğinin ortağı yoktur. Ortaksız bir egemenlik öngörüyor. Böylelikle Cumhuriyetin lafzına ve ruhuna uygun olarak uygulamaya koyan bir değişikliktir bu. Hani deniyor ya, 'rejim değişiyor' diye. Rejim değişmiyor, sistem değişiyor. Cumhuriyet de değişmiyor ama Cumhuriyet lafzı ve ruhuyla tam anlamıyla uygulamaya konuyor, hayata geçiyor. Ama büyük bir çarpıtmayı burada yapıyorlar.”dedi.

                Kaosla başedebilen bir Türkiye’nin olduğunu vurgulayan Bakan Bozdağ; “Türkiye’nin istikrarının yükseltecek bir Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine karşı çıkıyorlar. Şu anda istikrar yok mu? Var. Ama güçlü iktidar olduğu için var. Atarürk var, istikrar var. Menderes var, istikrar var. Özal var istikrar var. Erdoğan var istikrar var. Bunların hepsi güçlü liderler. Halk onların arkasında ve istikrar onun için var. Ama ara dönemlere bakın istikrarsızlık var” dedi.

                Yapılan düzenlemenin esasında Türk milletine egemenliğini tam anlamıyla her alanda kullanma yetkisi verdiğinin altını çizen Bozdağ, şöyle devam etti:

"Anayasa maddelerinde çok açık diyor ki, 'Cumhurbaşkanı insan haklarına ilişkin kararname çıkaramaz. Siyasi haklara ilişkin kararname çıkaramaz' İnsan hak ve hürriyetleri, siyasi hak ve hürriyetler, çalışma hakkı, seyahat hakkı, yaşam tarzı, inançlar, kimlikler, yaşam tarzları bütün bunların tamamı insan hak ve hürriyetleriyle ilgili. Anayasa diyor ki 'Cumhurbaşkanı bu konularda kararname çıkaramaz'. Yasak koyuyor. Açık açık yazıyor, 'çıkaramaz' diyor. Şimdi o da diyor ki, 'Çıkaracak, yaşam tarzınıza müdahale edecek, hürriyetlerinizi kısacak'. Yalanın da bu kadarı olmaz ki ayıptır. Yani yasamaya, yargıya, muhtarlara ilişkin kararname çıkaramaz."

Türkiye'nin üniter devlet olduğunu kaydeden Bozdağ, devletin üniter yapısının anayasanın 3. maddesince düzenlendiğini belirtti.

Bozdağ, "Orada der ki 'Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Resmi dili Türkçe'dir, başkenti Ankara'dır, milli marşı İstiklal Marşı'dır, bayrağı ay yıldızlı al bayraktır' Bu maddeler değiştirilmez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez bir anayasa maddesidir. Ben şimdi soruyorum. Bu maddeye dokunmadan üniter devlet yapısını kimse değiştirebilir mi? Değiştiremez mi? “ şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde Cumhurbaşkanının yapabileceklerini anlatan Bozdağ, sözlerini şöyle tamamladı:

"Üst düzey görevlileri atama ve görevde almayı kararname ile düzenleyecek. Hepimiz demiyor muyuz, hükümetle gelsin bürokratlar, hükümetle gitsin. Ekibini gelen kursun, çalışsın, hesabını da millete versin gitsin. İşte bu onu sağlayacak. Bakanlıkların, teşkilatları, merkez ve taşra teşkilatlarını kuracak. Kanunla düzenlenmiş hiçbir konuda da Cumhurbaşkanı kararname çıkaramaz. Şu anda kanunla düzenlenmedik bir konu var mı? Bizde binlerce kanun var. Çok dar bir alanda bu yetkiyi veriyoruz. Bütün bunlara rağmen buradan başka şeyler çıkarıyorlar. İnşallah 16 Nisan'da bu birlikteliği bütün farlıklılıkları bir tarafa bırakarak bütün kalbimizde Türkiye'nin temellerine 'evet' harçlarını koyarak büyük Türkiye'nin inşasının adımını atmamız lazım. Ben buna yürekten inanıyorum.” Diyerek Tüm Çayıralan’lıları 04 Nisan 2017 Salı günü saat 13:00’de  Yozgat’a gelen Başbakanı karşılamak üzere davet etti.  

 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 300 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 380 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 366592 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 3.80.177.176
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 

ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com