Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
  Alış : 5,4700 Satış : 5,4799 Alış : 4,8918 Satış : 4,9242 Alış : 3,1560 Satış : 3,1973
  SAĞLIK / KENE ve KKKA (KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ)
   
 
06.08.2017 tarihinde eklendi
1049 defa okundu
KENE ve KKKA (KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ)

                Kırım Kongo Kanamalı Ateşi virüslerin neden olduğu kene kaynaklı bir enfeksiyondur. Son yıllarda geliştirilen tedaviler bulunsa da; halen ölüm oranı yüksektir. İnsanlar bu virüsü enfekte kenelerin ısırmasıyla salgıladıkları tükürük salgısıyla kapmaktadır. Ayrıca enfekte keneleri öldürmek maksadıyla ezilmesi sonucu cilt üzerinden de bulaşabilmektedir.

Hasatalık 1-3 gün içinde belirtilerini gösterir. Bunlar; yüksek ateş, deri altı kanamaları, üşüme-titreme, bulantı, kusma, ishal, yüzde kızarıklık gibi belirtilerdir. Özellikle kene ısırmasına maruz kalmış ve yüksek ateş ve deri altı kanamaları farkeden vatandaşlarımız acilen sağlık kuruluşlarına başvurmalıdır.

KKKA virüsü hayvanlarda herhangi bir hastalığa neden olmaz. Ancak hayvanlardan ve daha sonra insanlardan kan emdiği zaman kene, hayvandaki virüsü insanlara bulaştırmaktadır.

                Keneler insanları ısırırken o bölgeye kanın pıhtılaştırmasını engelleyen ve acının hissedilmemesine neden olan bir madde salgılarlar. Acı hissedilmediği için kene vücutta uzun süre kalabilmektedir. İnsanlar keneyi çoğunlukla “ben” zannedip tedbir almamaktadır.

                Vatandaşlarımızın vücudunda keneye rastlayan kişilerin çıplak elle keneyi çıkarmaması, üzerine sigara dumanı, alkol, kolonya gibi maddeler dökülerek keneyi uzaklaştırma girişimlerinde bulunmamaları gerekmektedir. Bu yöntemlerin kenenin kusmasına ve virüsün daha kolay bulaşmasına neden olmaktadır.                        Kenelerden korunmak için açık renkli ve uzun giysiler tercih edilmelidir. Ayrıca, pikniğe veya ormanlık alana gidildikten sonra vücudumuzu incelememiz gerekmektedir. Önemli olan kenenin bir an önce vücuttan uzaklaştırılmasıdır. Ancak bu mutlaka bir sağlık kuruluşunda yapılmalıdır.

 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 162 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 457 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 403469 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 54.243.17.113
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 

ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com