Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
  Alış : 5,8826 Satış : 5,8932 Alış : 5,4229 Satış : 5,4589 Alış : 3,3717 Satış : 3,4158
  SAĞLIK / Türk Kızılayı Tarafından İlçemizde Düzenlenen Kan Bağış Kampanyasına Çayıralan Tam Destek Verdi
   
 
15.04.2018 tarihinde eklendi
1217 defa okundu
Türk Kızılayı Tarafından İlçemizde Düzenlenen Kan Bağış Kampanyasına Çayıralan Tam Destek Verdi

        Çayıralan Kızılay'a tam destek verdi. Kızılay'ın, 12-13 Nİsan 2018 tarihlerinde Çayıralan'da başlatmış olduğu kan bağış kampanyasına yoğun ilgi oldu.

       Perşembe ve Cuma günleri Kızılay'a ait kan toplama seyyar aracı, Belediye İş Hanı yanındaki otoparkta görev yaptı. .

         Kızılay'a ait personellerce kan vermek için gelen bütün vatandaşlar doktor muayenesinden geçirildikten sonra uygun görülen vatandaşlardan kan alındı.

           Türk Kızılay'ı Yozgat Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Selçuk Cansız; Kan merkezi olarak iç anadolu bölgesinde Yozgat, Kayseri, Nevşehir, Sivas, Kırşehir ve Aksaray illerinde kan bağışı kampanyası düzenlediklerini dile getirerek “18-65 yaş arasında olan ve 50 kilo üzerinde olan bütün vatandaşların kan bağışlayabileceklerini” belirttiler.

               Sağlıklı bir erkek bireyin her 3 ayda bir kan verebileceğini dile getiren Dr. Selçuk Cansız, “bayanlarımız ise 4 ayda bir yılda 3 kez kan verebilirler” dedi.

               Kan bağışında 4 adımdan oluşan yol izlediklerini dile getiren Dr. Selçuk Cansız; ilk adımda bilgi formu doldurarak kayıt tuttuklarını beyan ederek; “kan bağışı için gelen vatandaşımızın kan bağışçısı olup olamayacağını belirlemek için bağışçı bilgi formunu doldurmamız gerekiyor. Burada vatandaşlarımıza bir çok soru yöneltiyoruz. Vatandaşımızın bu sorulara vereceği samimi cevaplar, bizler için tüm tarama testlerinden daha önemlidir” dedi.

               İkinci adımda ise doktor muayenesi yapıldığını dile getiren Dr. Cansız; “ Doktorlarımız doldurduğunuz formu inceleyerek kan bağışçısını kısa bir muayeneden geçirerek kan verip veremeyeceğine karar verir” dedi.

               Üçüncü adımda ise kan alma işleminin yapıldığını dile getiren Dr. Cansız; “Uygulanan testler ve alınan bilgiler sonucunda, şartlarınız uygun ise kan alma aşamasına geçilir. Uzman hemşirelerimiz özel tasarlanmış yataklarda, hijyenik şartlarda ve tek kullanımlık malzemelerle kan alma işlemini gerçekleştirirler” dedi.

               Dördüncü adımda ise ikramlarının olduğunu dile getiren Türk Kızılayı Yozgat Kan Bağış Merkeznde görevli Dr. Selçuk Cansız; “ikram bölümünde 1-15 dakika boyunca dinlenmeniz faydalı olacaktır. Bu sırada yapılacak ikramlar sıvı kaybının giderilmesinde etkilidir” dedi.

               Düzenledikleri kan bağışı kampanyalarında bağışçılar tarafından sıkça sorular sorularla ilgili olarak açıklamada bulunan Dr. Selçuk Cansız; vatandaşların kan vermeye gelirken TC kimlik numaraları yazılı resmi kimlik belgeleri ile gelmeleri gerektiğinin altını çizerek; kayıt, muayene , kan verme ve ikram işlemlerinin hepsinin yaklaşık olarak 25-30 dakika sürdüğünü belirtti.

               Hiç kan vermemiş bir bireyin “acaba acı hisseder miyim? Şeklinde bir korku içinde olduğunu dile getiren Cansız; kan bağışı bir iğnenin vücuda girerken oluşturduğu his dışında herhangi bir acı hissi oluşturmadığını” söyledi.

               “Erişkin bir insanda ideal kilosunun % 8'i kadar kan vardır” diyen Dr. Selçuk Cansız sağlıklı bir insanda 5000-6000 ml kan vardır. Yaklaşık olarak vücutta dolaşan kanın 1/13'ü kadar, yani yaklaşık 450 ml bir insandan kan alınmaktadır. Bu da 1 ünite kan demektir” dedi.

               B ve C Tipi sarılık geçiren ve taşıyıcıların hiç bir zaman kan bağışı yapamayacağını söyleyen Dr. Selçuk Cansız; Kalp, kanser ve Nörölojik hastalıkları olan kişilerden kan almadıklarını söyledi.

               Bağışçılardan alınan kanların teste tabi tutulup tutulmadığı üzerine sorumuza cevap veren Dr. Selçuk Cansız; “Kan aldığımız bütün bağışçılarımızın kanları HIV(AIDS), HCV(C Tipi Sarılık), HBV (B tipi sarılık), Frengi (sifilis) ve kan grubu testi yapılır. Test sonuçlarından herhangi biri veya birileri Pozitif (+) bulunmuş ise bu durumda ilgili bölge kan merkezi tarafından bağışçıya bir form gönderilir. Bu bir bilgilendirme formudur. Bu formla bölge kan merkezine davet edilir ve bilgilendirilmeleri sağlanır. Ancak bazı insanlar herhangi bir şüphesi nedeniyle kan bağışlamaktalar. Eğer vatandaşımız herhangi bir hastalık şüphesiyle bize kan veriyorsa bu yolu kesinlikle tercih etmekten sakınsınlar” diyerek “kan veren kişinin kanının; eritrosit, trombosit ve plazma olarak bileşenlere ayrılırlar. Hastanın ihtiyacına göre istenen bileşenler hastaya gider. Böylece alınan kan 3 kişiye yaşam umudu olabilir” dedi. 

         Kan Bağış Kampanyasına Dr. Selçuk Cansız’la birlikte Muzaffer Tan, Kemal Karakoç, Bayram Gür ve Yusuf Uyar görev aldılar. 

            Toplamda 100 ünite kan alındığını dile getiren Dr. Selçuk Cansız “Çayıralan Halkımıza göstermiş olduğu ilgiden dolayı teşekkür ederiz” dedi

 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 426 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 383 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 438729 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 54.226.102.115
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 

ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com