Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
  Alış : 5,7921 Satış : 5,8025 Alış : 5,1626 Satış : 5,1968 Alış : 3,3115 Satış : 3,3548
  SAĞLIK / Yozgat Şehir Hastanesi'nde Bir İlk Daha Gerçekleştirildi
   
 
09.09.2018 tarihinde eklendi
683 defa okundu
Yozgat Şehir Hastanesi'nde Bir İlk Daha Gerçekleştirildi

Laparoskopik( kapalı ) Yöntemle Pyeloplasti  Ameliyatları Yapıldı

            Yozgat Şehir Hastanesi'nde bir ilk daha gerçekleştirildi. İlk kez laparoskopik( kapalı ) yöntemle böbrek tümöründe, böbrek koruyucu cerrahi olarak da bilinen parsiyel nefrektomi ve doğumsal idrar kanalı darlığında uygulanan pyeloplasti ameliyatları yapıldı.

Op. Dr. Emrah Demirci: Laparoskopik yöntemle yapılan operasyonlarda, karın cildine 3-4 adet 1 santimetrelik delik açılıp vücut içine karbondioksit gazı vererek karın içini şişirilir. Endoskopik kameralarla (Kapalı olarak) bu deliklerden içeriye girilerk operasyon uygulanır.

            59 yaşındaki hastamıza karın ağrısı nedeniyle yapılan ultrasonogrofik incelemede böbreğinde tümör şüphesi bulunan kist saptanarak tarafımıza yönlendirildi. Yapılan ayrıntılı tetkiklerde hastanın sol böbreğinde 3 santimetrelik tümör olduğu tespit edildi ve operasyon kararı verildi. Uyguladığımız böbrek koruyucu cerrahi teknikte, böbrekte bulunan tümör dokusu sağlam böbrek dokusu korunacak şekilde çıkarılır. Bu yöntem sayesinde hastanın böbrek fonksiyonları ameliyattan daha az etkilenir ve böbreğini kaybetmemiş olur.

            20 yaşındaki hastamızın uzun süredir tekrarlayan idrar yolu enfeksiyon atakları ve idrar kanal tıkanıklığı ile takipliydi. Yapılan ayrıntılı tetkikler sonucunda operasyona karar verildi. Doğumsal idrar kanalı darlığı (üreteropelvik bileşke darlığı) olan hastalarda dar olan idrar kanalı çıkarılarak idrar kanalına geçici bir katater yerleştirildikten sonra kesilen idrar kanalının iki ucu tekrar birleştirilir. Bu sayede böbreğin çalışması normale döner.

            Bahsedilen iki operasyonda da laparoskopik (kapalı) yöntem kullanıldığı için hastalarımızın operasyon sonrası dönemleri daha konforlu oldu ve kısa sürede kendi işlerini yapar duruma geldiler. Üroloji ekibi olarak hastalarımızı sağlığına kavuşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

            Yozgat Şehir Hastanesi' nde üroloji ekibi olarak; taş cerrahisinde kapalı yöntemler, mesane ve prostat kanser kapalı ve açık cerrahi tedavileri, radikal prostatektomi, açık prostatektomi, idrar kaçırma tedavileri, inmemiş testis, peygamber sünneti cerrahi tedavileri ve üroloji ile ilgili hemen tüm ameliyatları başarıyla uygulayabilir durumdayız.

 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 438 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 482 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 416197 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 3.95.23.35
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 

ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com