Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
           
  SAĞLIK / HER 5 SANİYEDE 1 KİŞİ YARALANMA SONUCU HAYATINI KAYBEDİYOR
   
 
15.09.2019 tarihinde eklendi
763 defa okundu
HER 5 SANİYEDE 1 KİŞİ YARALANMA SONUCU HAYATINI KAYBEDİYOR

                 Yozgat Şehir Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Burak Hasgül, “Dünya İlkyardım Günü” nedeniyle yaptığı bilgilendirmede, ilkyardımın önemine dikkati çekti.

                Dünyada her 5 saniyede bir kişinin yaralanma sonucu hayatını kaybettiğini belirten Uzm. Dr. Burak Hasgül, “Herhangi bir kaza veya hayatı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun kötüye gitmesini önleyebilmek amacı ile olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulama” olan ilkyardımın, doğru yapıldığında hayat kurtarıcı olduğunu bildirdi.

                Herkesin her an, herhangi bir yerde,  bir kaza veya yaralanma sonucu ilk yardıma ihtiyaç duyabileceğini ifade eden Uzm. Dr. Hasgül, “ Yaralanmaya bağlı ölümlerin %40'ını  düşmeler oluşturuyor. İlk yardım uygulaması ihtiyacı olabilecek sıklıkla görülen diğer vakalar; delici kesici alet yaralanmaları, ateşli silah yaralanmaları, trafik kazası sonrası açık yaralar, kırıklar, yanıklar gibi travmatik nedenler olabildiği gibi yabancı cisimlerin soluk borusuna kaçması, epilepsi(sara hastalığı) nöbetleri, ani şiddetli göğüs ağrısı veya nefes darlığı gelişen vakalar vb. olabilmektedir” dedi.

                UYARILAR

                “Eğer kişi bilinç kapalı biçimde hareketsiz ve tepkisiz ise derhal havayolu açıklığı ve nabızları kontrol edilmeli, yanıt alınamadığı tespit edildiği anda ilk yardımcı tarafından temel yaşam desteği 112' ye haber verildikten sonra ambulans gelene kadar geç kalınmadan başlatılmalıdır” uyarısında bulunan Uzm. Dr. Hasgül, şöyle devam etti:

                “Nöbet geçiren bir vaka varlığında (genellikle epilepsi hastaları) hasta üst solunum yolu salgılarını havayoluna kaçırmaması adına yan çevirmeli, havayolu açılmalı, kesinlikle herhangi bir yerine (sırtına,yüzüne) kendine gelmesi için vurulmamalıdır.

Kanama bulgusu olan bir kişi ile karşılaşıldığında özellikle arter (atardamar) yaralanmalarında kanama alanına sağlık kuruluşuna hasta ulaşıncaya dek muhakkak tampon yapılmalı, kanama olan vücut bölgesi eğer bir uzuvsa yukarı kaldırılmalı, ayrıca kırık şüphesi varsa şüpheli uzuv eldeki imkanlar ölçüsünde stabil hale getirilmeli varsa atele alınmalıdır.

                Kalp krizi şüphesi olan kişi kendi imkanlarıyla hastaneye ulaştırılmak yerine 112 aranarak ambulans beklenmeli, hasta yatırılmamalı, ayakları yukarı kaldırılmamalı, öksürtülmemelidir. Düzgün ve sakin nefes alıp vermesi sağlanmalı ve dik oturtulmalıdır. Trafik kazalarında eğer hasta araç içine sıkışmışsa dışarı çıkarılmaya zorlanmamalı, itfaiye beklenmeli, havayolu açıklığına özen gösterilmelidir. Araç dışında yerde yatar vaziyette bir kazazede görüldüğünde mümkün olduğunca yerinden kıpırdatılmamalı, boyun travması ihtimaline karşı hassas olmalı, temel ilkyardım prensiplerine dikkat edilmeli, çevre güvenliği sağlanmalıdır.

                İlkyardım uygulamalarında en önemli dikkat edilmesi gereken konu, özellikle trafik kazaları sonrası oluşabilecek yeni kazaları önlemek amacıyla çevre güvenliğinin sağlanması ve 112' nin aktivasyonudur.

                Unutulmamalıdır ki; ilk yardım hastane dışı, mevcut araç gereçlerle sağlık hizmetine ulaşana kadar hastaya yapılması gereken hayati bir uygulamadır. İlk yardım bilmeyen kişiler vakaya müdahale etmemeli, 'önce zarar verme' prensibine uyulmalıdır. Toplumuzun çoğunluğunun ilk yardım eğitimi alarak bu uygulamaları öğrenmeleri ve sertifika almalarını temenni ediyor, ilk yardıma muhtaç olacak kişilerin kendi yakınlarımızın da olabileceğinin unutulmamasını diliyorum.”

 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 77 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 127 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 609587 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 35.173.48.53
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 

ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com