Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
  Alış : 5,8124 Satış : 5,8228 Alış : 5,3410 Satış : 5,3764 Alış : 3,2994 Satış : 3,3426
  EĞİTİM / Binalar atıl kalmamalıdır
   
 
12.05.2019 tarihinde eklendi
1012 defa okundu
Binalar atıl kalmamalıdır

            Üniversitelerin altyapı ihtiyaçları sürekli gündemdedir. Özellikle küçük şehirlerde yıllarca gündemden düşmeyen bir konudur. Yozgat için de böyledir. Bina yapımlarında hayırsever iş adamlarının katkıları takdire şayandır.

            Yozgat Bozok Üniversitesi'nin kuruluşu büyük oranda hayırsever iş adamı Erdoğan Akdağ'ın yaptırdığı binalar üzerinden yürümüştür. Mühendislik Mimarlık Fakültesi'nin, Fen Edebiyat Fakültesi'nin, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nin ilk binaları onun eseridir. Daha sonra kampüste bulunan misafirhane, Kongre ve Kültür Merkezi, Üniversite Camisi onun katkıları ile yapılmıştır. Üniversitenin ana yerleşkesine Erdoğan Akdağ isminin verilmesi de bu bakımdan yerinde bir karar olmuştur.

            İlahiyat Fakültesi'nin ilk binası hayırsever iş adamı Bilal Şahin tarafından üniversiteye kazandırılmıştır. İş adamı Bilal Şahin'in Yozgat'ta eğitime destekleri sürmektedir. Üniversitede gerçekleşen fiziki yapılanmada diğer iş adamlarının da katkıları olmuştur.

            Hamiyetli insanlar ve hayırsever iş adamlarının desteğiyle ilçelerde de Yüksekokul binaları yaptırılmıştır. Bunlardan Çayıralan ilçesinde yapılan meslek yüksekokulu binası yıllar öncesinde tamamlanmış olmasına rağmen halen kullanıma açılamamış olması sebebiyle dikkat çeken atıl durumdaki binaların başında gelmektedir. Çayıralan'da 2012 yılında protokol yapılarak süreç başlatılmış, hayırsever iş adamı Hüseyin Eryılmaz tarafından yaptırılarak, 2014 yılında hazır hale getirilen Yüksekokul binası halen atıl vaziyettedir. Daha önce 2 Ağustos 2014 ve 15 Ağustos 2015 tarihlerinde ilçede düzenlediğimiz “Çayıralan Yöresel Kalkınma Çalıştayı” isimli etkinliklerde de okul gündeme gelmiştir. İlçede beklentinin büyük olduğu ve büyük katkı sağlayacağı düşünülen okulun mevcut hali toplumu olumsuz etkileyecek düzeye gelmiş gözükmektedir.

            Sarıkaya ilçesinde yapılan Yüksekokulun ilçeye değer katacağından hareketle, idari ve akademik yapılanmanın 2017 yılında oluşturulması öngörülüp, eğitim öğretime hazır hale getirilmesi daha önceleri ifade edilmiş, maalesef öngörülen sürede beklenen sonuç alınamamıştır. İlçede geniş katılımlı olarak 15 Kasım 2014 tarihinde düzenlediğimiz “Sarıkaya Yöresel Kalkınma Çalıştayı” katılımcılarının okula ilişkin beklentilerinin yüksek olduğu açıkça görülüyordu. İlçe ve bölgede 2010 yılında gündeme alınmış olan okul binası 2014 yılında hizmete hazır hale getirilmiş olmasına rağmen, halen aktif kullanılmamakta ve atıl durumdadır. Halkın büyük beklentiler içerisine girdiği okulun binasının daha fazla atıl durumda kalmaması için hızlı ve etkin çözüm yolları aranmalıdır.

Yozgat Bozok Üniversitesi'ne bağlı olarak, ilçelere yayılması düşünülen yüksekokul düzeyindeki eğitim hizmetinin özenli biçimde ele alınması gerekir. Akdağmadeni, Yerköy, Sorgun, Kadışehri, Sarıkaya, Çekerek, Şefaatli, Yenifakılı, Boğazlıyan, Çayıralan gündeminden yüksekokul hiç düşmemiştir.

            Etkinlik fikrini geliştirip, Çayıralan, Sorgun, Yerköy, Sarıkaya, Yenifakılı ve Çekerek'te farklı zamanlarda düzenlediğimiz “Yöresel Kalkınma Çalıştayı” toplantılarında yerinde ve yerelde konuyu gözlemleme imkanı doğdu. Bu toplantılarda üniversitenin önemine ve toplumsal hizmetler bakımından rolüne ilişkin konuşmalar da yaptım. Farklı zamanlarda, konferans, seminer ve eğitim etkinliği faaliyetlerim sebebiyle ilçelere gittiğimde de bu okullara ilişkin sorularla karşılaştım. Halk bu okulları devlet kurumu olarak değerlendirip, haklı olarak bu okullarda devletin imajını görüyor. Açıkça söyleyebilirim ki; atıl durumdaki okul binalarının sonucunun netleştirilmesi, her şeyden önce devlet imajının güçlendirilmesine katkı sağlayacaktır. Herkesin bildiği gibi kampüs içerisinde ve şehirde bulunan üniversite binalarının tam kapasite değerlendirilmesi bakımından da dikkat çeken hususlar bulunmaktadır. Hastane binasının taşınması ile boşalan binaya İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nin ilk binasında bulunan Turizm Fakültesi taşınmıştır. Ancak Turizm Fakültesi'nin çok az sayıda personeli olduğu bilinmektedir. Kullanılan bu binanın büyüklüğü göz önüne alındığında üzerinde iyi bir planlamanın geciktirilmemesi gerektiği görülmektedir. Bu taşınma ile zaten tamamen kullanılmayan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nin ilk binası da büyük oranda atıl kalmıştır. Turizm Fakültesi Dekan Vekilliği yaptığım dönemlerde bu binayı canlandırabilmek için bazı çalışmalar yapmıştım. Ama yeterli değildir. Şimdiki hali için de kalıcı bir çözüm bulunması gerektiğini düşünüyorum.

            Enstitüler binası da enstitülerin taşınmasıyla yeniden değerlendirilmeye namzet hale gelmiştir. Ancak tam olarak verimli biçimde kullanımı henüz temin edilememiştir. Çarşı olarak yapılan ve bir süre bu amaçla kullanılan bina da uzun süredir boş ve atıl durumdadır. Bu yapıların verimli biçimde değerlendirilmesi için hızlı hareket edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Elbette zorluklar vardır ancak ilgili tarafların bir araya gelerek açık, şeffaf, saydam ve soğukkanlı biçimde çözümler aranması Yozgat için elzemdir.

 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 157 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 786 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 501014 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 34.204.189.171
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 

ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com