Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
  Alış : 5,4700 Satış : 5,4799 Alış : 4,8918 Satış : 4,9242 Alış : 3,1560 Satış : 3,1973
  EKONOMİ / KENE DÜŞMANI KEKLİK VE BEC TAVUĞU YOZGAT’TA ÜRETİLİYOR
   
 
12.06.2017 tarihinde eklendi
1807 defa okundu
KENE DÜŞMANI KEKLİK VE BEC TAVUĞU YOZGAT’TA ÜRETİLİYOR
   Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü Yozgat Şube Müdürlüğüne bağlı Çalatlı Keklik Üretim İstasyonu'nda yetiştirilen keklikler, Türkiye'nin birçok ilinde doğaya salınıyor.Kekliklerin popülasyonunu arttırmak amacıyla 2007 yılında kurulan Yozgat keklik üretim istasyonu, nesli tükenme noktasına gelen kınalı kekliklerin doğadaki sayısının artmasına katkıda bulunuyor.
 
        Vali Kemal Yurtnaç, keklik üretim istasyonunda incelemelerde bulundu. 
        Yaklaşık 18 hektar alana kurulu tesiste yıllık 10 bin adet keklik üretimi yapıldığını belirten Vali Kemal Yurtnaç, “Buradaki maksat doğada sayısı azalmaya başlayan, Anadolu insanının çok değer verdiği kınalı kekliğin sayısını artırmak. Yozgat'ta her yıl ortalama 3 bin civarında kınalı keklik doğaya salınıyor. Geri kalan 7 bin keklik ise Türkiye'nin çeşitli illerinde doğaya salınıyor" dedi.
KEKLİK VE BEC TAVUĞU KENE DÜŞMANI
         Son yıllarda doğada sayısı artmaya başlayan ve ölümcül derecede tehlikeli olan kene ile mücadelede keklik ve bec tavuklarının kullanıldığına dikkat çeken Vali Yurtnaç, “Doğanın dengesi bozulduğu zaman hayatımızda da birçok şey bozulabiliyor. Doğada ki bozulan dengenin bir tanesi de son yıllarda sıkça rastladığımız kene olayları. Kene ile mücadele ile ilgili burada milli parklar şube müdürlüğümüz tarafından yapılan ve yıllık 10 bin üretim yapabilen bir keklik üretim istasyonumuz var. Burada üretilen keklikler ve bec tavukları kene ile mücadelede etkin rol oynuyor. Biz bu üretilen hayvanların 3 bin tanesini ilimizde çeşitli bölgelerde doğaya salıyoruz. Avcılarımızdan isteğimiz bu hayvanları vurmamaları. Zira bu hayvanlar doğada insanlara zarar veren başta kene olmak üzere böcek türlerini yok ederek doğanın dengesinin de bozulmamasını sağlıyor” diye konuştu.
OLDUKÇA MODERN BİR TESİS
        Tesisisin oldukça modern olduğunu kaydeden Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü Yozgat Şube Müdürü Cihan Eğilmez ise, “Tesiste ilk önce yumurta alımı yapılıyor. Özel odalarda bu yumurtalardan civciv çıkması bekleniyor. Civcivler çıktıktan sonra belli bir süre özel odalarda kalıyor. Daha sonra adaptasyon volyelerine alınıyor. Büyüyen civcivler farklı bölmelere alınıyor ve 120 gününü dolduran kekliklerimiz mayıs ayı itibarıyla doğaya salınıyor" ifadelerini kullandı.
 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 162 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 457 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 403469 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 54.243.17.113
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 

ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com