Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
  Alış : 5,4700 Satış : 5,4799 Alış : 4,8918 Satış : 4,9242 Alış : 3,1560 Satış : 3,1973
  EKONOMİ / Bir yıllık emeğinizi zayi etmeyin
   
 
30.07.2017 tarihinde eklendi
1467 defa okundu
Bir yıllık emeğinizi zayi etmeyin
  İlçe Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürü Hayrullah Özdemir, çiftçilerimizi Biçerdöver hasatındaki dane kaybına karşı uyardı

2017 Yılı Buğday ve Arpa gibi hububat bitkilerinde bu hafta başı itibariyle başlaması sebebiyle dane kaybı konusunda Çayıralan Tarım, Gıda Hayvancılık İlçe Müdürlüğünden çiftçilere uyarı geldi. İlçe Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürü Hayrullah Özdemir gazetemize yaptığı açıklamada, çiftçilerin bir yıllık emeğini zayi etmemeleri gerektiğinin altını çizdi. 
HASAT SEZONUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
“Çiftçilerimizin büyük emek ve masrafla üretmiş oldukları hububat ile diğer ürünlerin, biçerdöverlerle hasat edilmeleri sırasında meydana gelen dane ve sap kayıpları ile dane hasarlarını önlemek üzere, geçmiş yıllarda olduğu gibi 2017 yılı hasat döneminde de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca görevlendirilen elemanlar tarafından tarla kontrolü yapılacaktır.” Diyen Hayrullah Özdemir, “Dünyamızda ve bilhassa Ülkemizde insan beslenmesinde en büyük temel gıdanın tahıl ve tahıl ürünleri olduğu herkesin malumudur. Ülkemizdeki toplam arazinin üçte ikisi tahıla ayrılı olduğu halde zaman - zaman tahıl ithal ettiğimizde acı bir gerçektir. Ülkemizde tane kaybını yalnızca % 1 azaltmakla 250 bin ton tahıl toprağa dökülmeyecek ve hasat esnasında kaybedilmeyecektir. 
Tahıl üretimimizde verim kaybına sebep olan nedenleri mümkün olduğunca asgariye indirmemiz gerekmektedir. Bu nedenlerden biri de; biçerdöverle hasatta dane kaybıdır” diyerek açıklamasına şöyle devam etti. 
Biçerdöverle hasatta dane kaybının nedenleri; 
1. Zamansız hasat (hasat olgunluğu devresi harici hasat),
2. Biçerdöver kullanıcılarının “operatör yetiştirme kursu” na katılmadığından teknik bilgilerden mahrum oluşu, 
3. Kurs görmüş dahi olsa kar amacı ile biçerdöverlerin yüksek hızda çalıştırılması,
4. Biçerdöveri hububat durumuna göre her tarla için yeniden ayar yapmaması, 
5. Tarlanın tesviyesiz olması,
6. Çiftçinin biçerdöver hakkındaki teknik bilgileri ve dane kayıp ölçüm yöntemini bilmemesi, 
7. Ekonomik ömrünü dolduran biçerdöverlerle hasat yapılması,
Tarımda belki de en önemli ve keyifli işlerden biri yetiştirilen ürünlerin hasat ve harman edilmesidir.  Bir önceki yılın ekim ayından itibaren yapılan toprak işleme, ekim, gübreleme, ilaçlama gibi masrafların ve alın terinin karşılığı, Haziran, Temmuz aylarında başlanan verimli bir hasat ile alınmaktadır. Bu nedenle; Yoğun bir emek, masraf ile yetiştirilen ve hasada gelen buğday ürününün tane dökümüne ve kalite düşüklüğüne meydan vermeden zamanında, biçerdöver ehliyeti bulunan tecrübeli operatörlerle yapılması büyük önem taşımaktadır.
ÜRÜN SAHİPLERİNE UYARILAR:
* Biçerdöver sahipleri ile hukuki geçerliliği olan sözleşme imzalamaları,
* Taşıma ve depolama kayıplarını azaltma yönünde hazırlıklar yapmaları, 
* Biçim esnasında ürünün başında olmaları ve dane kayıplarını sık sık kontrol etmeleri, operatörü uyarmaları, uymayan operatörleri en yakın İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine bildirmeleri, 
* Dane kaybı değeri fazla ise biçerdöver operatörünü uyarınız. Operatör çalışma hızı ve ayarlarını düzelterek dane kaybını azaltmıyorsa en kısa sürede İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüze haber veriniz. Şikâyetleriniz göz önüne alınarak gerekli işlemler yapılacaktır.
* Hasat olgunluğuna gelmeyen ürünlerini ve çiğili ürünlerini hasat ettirmemeleri,
* Yangın çıkma ihtimaline karşı, orman alanlarına yakın tarlalarda biçim yaparken, hasat sırasında pulluk bağlı bir traktörü tarlada hazır bulundurmaları, 
* Tekniğe uygun yapılan üretim, dane kayıplarını azaltmaktadır. Bu nedenle üretimin her aşaması tekniğe uygun yapılmalıdır.
* Ürün sahibi veya ürün sahiplerini temsilen muhtarlık, belediye başkanlıkları, ziraat odası başkanlıkları veya çiftçi mallarını koruma başkanlıklarınca, hizmet vericiler olan biçerdöver sahibi veya sahipleri ile hukuki geçerliliği olan sözleşme yapacaklardır.
Sonuç olarak, biçerdöverle hasatta dane kayıplarını en aza indirmek için biçim zamanı, biçerdöverin hızı, batör-kontrabatör açıklığı, biçim yüksekliği büyük önem taşımaktadır. Eski model ve ayar tutmayan biçerdöverlerle ve ehliyeti bulunmayan biçerdöver operatörleriyle yapılan hasatlarda büyük oranda dane kayıpları olmaktadır. Gelişmiş modern kabinli, dijital olarak dane kayıplarını gösteren biçerdöverler dane kayıplarını en az düzeye düşürmektedir. Geç kalınan hasatlarda dane kaybı fazla olmaktadır. Emniyetli depolama için buğday ürününün rutubeti %12 'nin altında olmalıdır. Buğday üreticilerimiz, biçerdöver ile biçim yapılırken arkadaki sap  samanın atıldığı namlunun altında %2'den fazla dane dökümü varsa ve operatörü uyardığınız halde gerekli tedbirleri almıyorsa hemen en yakın İlçe Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğüne haber vermeniz sizin ve ülkemizin menfaatine olacaktır.
Unutmayalım ki toprağa dökülen her dane önce çiftçimizin sonra Milli Ekonomimizin kaybıdır. Tüm üreticilerimizin hasat döneminin bol ve bereketli olmasını diliyorum” dedi. 
 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 178 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 457 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 403485 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 54.243.17.113
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 

ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com