Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
  Alış : 5,4700 Satış : 5,4799 Alış : 4,8918 Satış : 4,9242 Alış : 3,1560 Satış : 3,1973
  EKONOMİ / Genç Çiftçi Projesi kapsamında hayvanlar sahiplerine dağıtıldı
   
 
13.08.2017 tarihinde eklendi
1569 defa okundu
Genç Çiftçi Projesi kapsamında hayvanlar sahiplerine dağıtıldı
Yozgat Merkez ve İlçelerinde toplam 115 genç çiftçinin her birine 6 adet olmak üzere toplam 690 dişi büyükbaş hayvan dağıtımı yapıldı.
Çayıralan İlçesinde 10 proje sahibi hayvanlarına kavuşurken, hayvanların dağıtımı geçtiğimiz hafta içinde tamamlandı. 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl uygulamaya konulan ve ikinci yılı sürdürülen Genç çiftçi projesi kapsamında Yozgat Merkez ve İlçelerinde toplam 115 genç çiftçinin her birine 6 adet olmak üzere toplam 690 dişi büyükbaş hayvan dağıtımı yapıldı. Dağıtım törenine katılan Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziyaattin Özdemir, hayvanların hak sahiplerine hayırlı olması dileklerinde bulundu. 
  Tarımda genç çiftçilerin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi ve köylerde genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi amacıyla uygulamaya konulan "Genç Çiftçi Projesi" kapsamında Yozgat Merkez ve 13 İlçede büyükbaş hayvanlar sahiplerine dağıtıldı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl uygulamaya konulan ve ikinci yılı sürdürülen Genç çiftçi projesi kapsamında Yozgat Merkez ve İlçelerinde toplam 115 genç çiftçinin her birine 6 adet olmak üzere toplam 690 dişi büyükbaş hayvan dağıtımı yapıldı.
 Yozgat Et ve Süt Kurumu'nda düzenlenen büyükbaş hayvan dağıtımına katılan Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziyaattin Özdemir, hayvanların hak sahiplerine hayırlı olması dileklerinde bulundu. 
GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİ NEDİR?
Bakanlar Kurulu Kararı gereği 2016-2018 yıllarını kapsayacak şekilde 30 bin TL hibe verilmesini öngören Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi programı kapsamında, geçtiğimiz yıl yaklaşık 15 bin genç çiftçiye çeşitli projeleri karşılığı olarak 450 milyon TL'lik hibe kullandırıldı. Bu bütçenin 337 milyon TL'si büyükbaş/küçükbaş hayvancılık projelerinde, 68 milyon TL'si arıcılık ve kanatlı projelerinde, 45 milyonu ise bitkisel üretim projeleri için sarfedildi.
Hayvancılık projeleri kapsamında; 8 bin 514 genç çiftçiye kişi başı 6 adet olmak üzere toplam 51 bin 084 büyükbaş hayvan ve 2 bin 680 genç çiftçiye ise kişi başı 40'ar adet olmak üzere 107 bin 200 adet koyun/keçi teslim edildi. Arıcılık ve kanatlı projeleri kapsamında 2 bin 264 genç çiftçiye 68 milyon TL ve bitkisel üretim projeleri kapsamında bin 520 genç çiftçiye 45 milyon TL hibe verildi.
Bu yıl için ise programın bütçesi 483 milyon TL olarak belirlendi. Bu yıl 16 bin 100 genç çiftçiye hibe desteği verilecek. Bu bütçenin 330 milyon TL'lik kısmından yaklaşık 11 bin genç çiftçiye büyükbaş/küçükbaş verilmesi planlanıyor. Bu kapsamda genç çiftçilere en az 51 bin büyükbaş ve 100 bin küçükbaş hayvan dağıtılacak. Bu kapsamdaki hayvanlar geçen yıl olduğu gibi yine TİGEM tarafından temin edilecek.
Bütçenin diğer kısmı ise ana hatlarıyla ağıl ve ahır yapımı ile arıcılık, kanatlı, ipekböceği yetiştiriciliği, meyvecilik, seracılık ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği konularında verilecek.
Bu yıl, diğer yıldan farklı olarak tesis yapımı konusu da projeler içerisinde yer alacak ve genç çiftçilerin finans ihtiyacını gidermek amacı ile Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından daha etkin kredi kullanımı ve anahtar teslim proje gerçekleştirmeleri sağlanacak.
GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİNDE 30 BİN TL HİBE OLARAK  ÇAYIRALAN’DAN HAK KAZANALARLAR
1- Amine Koç - Külekçi (Arı) 
2- Songül Ünal - İnönü (Büyükbaş Manda )
3- Handan Bekyürek - Curali (Büyükbaş Sığır)
4- Hatice Acur - Yukarı Yahyasaray (Büyükbaş Sığır)
5- Rabia Akbulut - Y.Tekke (Büyükbaş Sığır)
6- Ayfer Berk - Fahralı (Büyükbaş Sığır)
7- Ayşegül Çetinkaya - Alidemirci (Büyükbaş Sığır)
8- Reriman Taşdan - Turluhan (Büyükbaş Sığır)
9- Bahar Sevinç - Turluhan (Büyükbaş Sığır)
10- Emine Eroğlu - Konuklar (Büyükbaş Sığır)
 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 160 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 457 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 403467 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 54.243.17.113
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 

ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com