Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
           
  EKONOMİ / TRÜF MANTARI (SİYAH ELMAS)
   
 
08.09.2019 tarihinde eklendi
637 defa okundu
TRÜF MANTARI (SİYAH ELMAS)

                Dünyada “siyah elmas” olarak nitelendirilen trüf mantarı, Ülkemizde doğal olarak yetişmesine ve önemli zenginlik kaynaklarımız arasında yer almasına rağmen yeterince tanınmadığı için faydalanma imkânı oldukça sınırlı kalmıştır. Ülkemizin sahip olduğu trüf mantarlarından sürdürülebilir şekilde faydalanılması, kırsal alanda yeni istihdam alanlarının oluşturularak orman köylüsünün gelir seviyesinin yükseltilmesi için Yozgat İl sınırları içerisinde ilk defa olarak Akdağmadeni İlçesinde hizmet alımı yoluyla köpekli trüf araması başlatıldı

Trüf arama konusunda eğitimli 4 adet köpekle birlikte belirlenen bölgelerde aramalar 2 gün boyunca sürdürüldü. Aramalar neticesinde birçok noktada trüf mantarı bulundu. Bu çalışmalar daha geniş alanlara yayılarak, trüf mantarı sahaları kurulması, ülke ekonomisine katkı sağlanması, orman köylüsüne alternatif gelir kaynağı oluşturulması hedeflenmektedir.

                Trüf mantarının piyasadaki fiyatı kalitesine göre 100 ila 3500 Euro arasında olduğu biliniyor. Trüf mantarı Meşelik alanlarda, meşe ağaçlarının köklerinde, 5 ile 20 cm. toprak derinliğinde yetişen, kokulu ektomikoriza cinsi bir mantardır.

 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 322 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 437 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 560644 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 34.204.191.0
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 

ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com