Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
           
  GÜNCEL / Kar Yağışı Çayıralan Çiftçisinin Yüzünü Güldürdü
   
 
16.01.2017 tarihinde eklendi
1545 defa okundu
Kar Yağışı Çayıralan Çiftçisinin Yüzünü Güldürdü
Türkiye'nin önemli tarım bölgelerinden biri olan ilimizde mevsim normallerinin altında giden kar yağışı Çayıralan çiftçisini  korkutmuştu.  
“Kar yağışı biz çiftçilere bir nimettir” diyen Çayıralan Ziraat Odası Başkanı Alparslan Berk; Pazar gününden bu yana yağan  sulu kar çiftçilerimizin yüzünü bir nebze olsun güldürdü” dedi. 
           Gazetemize  açıklama yapan Çayıralan Ziraat Odası Alparslan Berk; “Kurak bir mevsim geçiren Çayıralan'da,  gerek sulama alanlarının azlığı gerek karasallık yüzünden mahsül önemli ölçüde zarar görme tehlikesine girmişti. Her bölgede olduğu gibi Çayıralan'da da iklim değişikliklerinden dolayı önemli oranda yağışlar azaldı.  Toprağın üzerinde yorgan vazifesi gören kar sayesinde mahsulün daha rahat büyüme ve korunma imkânı bulacaktır” dedi. 
 “2016 yılı Çayıralan çiftçileri adına iyi olmamıştı. Kuraklık yüzünden büyük kayıplara uğradık” diyen Berk; “ son yağan sulu kar mahsuller için çok iyi oldu. Memleketimizin sulama imkanları çok az olduğu için mahsullerin büyümesi büyük oranda yağmur ve kar yağışlarına bağlı. 120 Bin dönüm ÇKS'li İlçe arazimizin sadece %7'lik kısmı sulanabildiği için bu kar yağışı mahsullerimiz açısından çok faydalı oldu.” Dedi.
Kar yağışın mahsullere faydasını anlatan Berk, “ Kar yavaş eridiği için toprağın nem muhtevasını artırarak toprağın nemlilik süresini uzar ve daha sonra yağmur yağmasa bile mahsuller bu nemden faydalanarak gelişme sağlarlar. Kar örtüsünden yoksun araziler de, toprağın üst kısmının donup çözülmesi, kışlık ekilen hububatın önemli oranda zarar görmesine neden olur.” Dedi
Son yılların en kurak kışını geçirdiklerini ifade eden Ziraat Odası Başkanı Alpaslan Berk, “Şu anda ekili tarım alanları karla kaplandı . Kar ekinlerimizin üzerinde adeta yorgan vazifesi yaptı. Kar aynı zamanda ürünlerimizi dondan ve soğuktan koruyacak, gelişmesini sağlayacak ve mahsulleri çürümelerini, sararmalarını, seyrekleşmelerini ve boylarının cılız kalmalarını engelleyecektir. İnşallah kar yağışları böyle devam eder. Anadolu' da kışın ne kadar çok kar yağarsa yıl boyu o kadar çok bolluk olur” dedi.
Ayrıca 10 Ocak Tarımsal Üretimin Başlangıcının 171. Yıldönümü dolayısıyla Ziraat Odası Başkanı Berk, “ Çiftçilerimizin Tarımsal Üretimin Başlangıcının 171. Yıldönümü kutluyor, bereketli bir üretim yılı diliyorum.” Dedi. 
 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 435 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 540 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 612421 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 3.235.22.210
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 

ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com