Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
  Alış : 5,7710 Satış : 5,7814 Alış : 5,1263 Satış : 5,1603 Alış : 3,3662 Satış : 3,4102
  GÜNCEL / PEYGAMBERİMİZ'İN DOĞUMU
   
 
26.11.2017 tarihinde eklendi
417 defa okundu
PEYGAMBERİMİZ'İN DOĞUMU

         Peygamber Efendimiz, milâdî 571 yılının 20 Nisan'ına tesâdüf eden 12 Rabîulevvel Pazartesi sabahında tan yeri ağarırken zuhûr âlemine tenezzül ederek Abdullâh ve Âmine'nin izdivac kucağında dünyâmızı şereflendirmiştir.

          Süleyman Çelebi, cihanda bütün zerrelerin bu ulvî teşrîf karşısındaki sevinç ifâdelerini mısralarında şöyle dile getirir:

Merhaba ey âlî sultân merhabâ!Merhabâ ey kân-ı irfân merhabâ!

                Merhabâ ey sırr-ı Furkân merhabâ!Merhabâ ey derde dermân merhabâ!

Merhabâ ey Rahmeten li'l-âlemîn!Merhabâ Sensin Şefîu'l-müznibîn!..

           O'nun zuhûruyla Allâh'ın rahmeti bu âlemde coşup taştı. Sabahlar ve akşamlar âdeta renk değiştirdi. Duygular derinleşti. Sözler, sohbetler, lezzetler enginleşti; her şey ayrı bir mânâ, ayrı bir letâfet kazandı. Putlar sarsılarak yere devrildi. Kisrâlar beldesi Medâyin saraylarında sütunlar ve kuleler yıkıldı. O zamanlar insanların mukaddes saydıkları Sâve Gölü, zulüm bataklığı hâlinde kurudu.(İbn-i Kesîr, el-Bidâye, II, 273.)

            Kainatı bereketlendiren nur cihandaki zaman ve mekânda gerçekleşen bu tecellî, o asîl varlığın zuhûrunun ilk bereketi idi. Bu bereket, bütün kâinâtı kuşattı. O seneye bolluk senesi denildi. Nitekim ehl-i dil (gönül ehli) nazarında Kadir Gecesi'nden sonra en kıymetli gece, Rasûlullâh'ın doğduğu gece olarak kabûl edilmiştir.

            O gece bir gül gibi açılan Âlemlerin Efendisi'nin feyz ü bereketiyle dolan gönüllerden taşan ifâdeler, şâirlerin mısrâlarına ayrı bir letâfet kazandırdı:

        “Bahçıvan gül bahçesini sulamak için (boş yere) zahmet çekmesin! (Zîrâ), bin tane gül bahçesi sulasa (yâ Rasûlallâh, yine de) Senin yüzün gibi bir gül (hiçbir zaman) açılmaz!..”

         O güller gülünün ulvî teşrîfiyle her şeyin akışı değişmişti. Rahmet tecellîleri, inci tâneleri gibi kâinâta serpilmiş ve nûra hasret gönüller sürûra gark olmuştu.

            İbn-i Abbâs -radıyallâhu anhüdan şöyle rivâyet edilmiştir:

          “Hazret-i Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, pazartesi günü doğdu, pazartesi günü peygamber oldu, pazartesi Mekke'den Medîne'ye hicret etti, pazartesi günü Medîne'ye vardı, pazartesi günü vefât etti. Pazartesi günü (Kâbe'de hakemlik yaparak) Hacer-i Esved'i yerine koydu. Pazartesi günü Bedir zaferini kazandı. Pazartesi günü;

   «Bugün size dîninizi tamamladım.» (el-Mâide, 3) âyeti nâzil oldu.” (Ahmed, I, 277; Heysemî, I, 196)

PEYGAMBERİMİZİN TEŞRİF ETTİĞİ GECEDE YAŞANAN HADİSELER

        Hazret-i Âmine'nin bildirdiğine göre kendisi, ne hâmileliği ne de doğum esnâsında hiçbir zahmet çekmemiş ve Allâh Rasûlü dünyâya gelirken doğu ile batı arasını aydınlatan bir nûrun kendisinden çıktığını görmüştür. Peygamber -aleyhissalâtü vesselâm- temiz bir şekilde, ellerini yere dayayarak doğmuş ve başını semâya kaldırmıştır. (İbn-i Sa'd, I, 102, 150.)

           O anda şeytan, hayâtında hiç olmadığı kadar büyük bir çığlık koparmıştır.(İbn-i Kesîr, el-Bidâye, II, 271.)

              İran başkadısı ve din adamı Mûbezân, rüyâsında birtakım serkeş develerin bir sürü yürük atları önlerine katarak Dicle ırmağını geçtiklerini, İran topraklarına yayıldıklarını görmüştür.

     Semâve Vâdisi'ni su basmıştır. Kisrâ'nın sarayından 14 sütun yıkılmıştır.

          İranlıların, tapınaklarında bin yıldan beri hiç sönmeden yanan ateşleri sönmüştür.(İbn-i Kesîr, el-Bidâye, II, 273.)

             Âişe -radıyallâhu anhâ-'nın anlattığına göre Mekke'de ticâretle meşgul olan bir yahûdî, Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem-'in doğduğu gece, Allâh Rasûlü'nün dünyâyı teşrîfinin alâmeti olan yıldızın doğduğunu görmüş, Kureyş meclislerinden birine giderek:

            Ey Kureyşliler! İçinizde bu gece çocuğu doğan var mı?” diye sormuştu.Vallâhi bilmiyoruz!” denilmesi üzerine yahûdî:−Ey Kureyş cemaati! Size söylediğim şeyi iyi belleyiniz! Bu gece âhir zaman ümmetinin peygamberi doğmuştur. Onun iki kürek kemiği arasında, üzerinde tüyler bulunan siyah sarı karışımı bir ben vardır.” Dedi

                29 kasım Çarşamba’yı 30 Kasım Perşembe’ye bağlayan gece rasulullahın dünyayı nurlandırdığı gece olması münasebetiyle müftülüğümüzün aşağı merkez camide kutlayacağı kandil programina tüm halkımızı davet eder  ve kandileni tebrik eder hayırlara vesile olmasını yüce mevladan niyaz ederiz

 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 104 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 422 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 345946 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 54.166.207.223
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 

ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com