Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
  Alış : 5,3052 Satış : 5,3147 Alış : 4,7786 Satış : 4,8103 Alış : 3,0486 Satış : 3,0885
  GÜNCEL / ALLAHIN GÖLGESİNDE GÖLGELENEN 7 SINIF İNSAN
   
 
08.04.2018 tarihinde eklendi
429 defa okundu
ALLAHIN GÖLGESİNDE GÖLGELENEN 7 SINIF İNSAN

1-Adil devlet başkanı

2-Allaha ibadetle yetişen genç

3-Kalbi mescide bağlı adam

4-Birbirini Allah için seven iki kişi. Allah için biraraya gelen ve ayrılan kimse

5-Tek başınayken  gözleri şişene kadar Allahı zikreden kimse

6-Soylu soplu asaletli bir kadın murat  almak istediği halde  bu teklifi kabül etmiyen kimse.

7-Sağ elinin verdiği sadakayı sol eli görmeyen kimse.

Bu yedi sınıf içinde Rasulullahın terbiyesinde yetişen gençlerden istifade etmeye çalışalım. Rasulullah s.a.v. efendimiz bir hadisi şerifinde şöyle buyuruyor :

"Kim gençliğe sahib olursa geleceğe sahib olur."

Rasulullah s.a.v. efendimizin islamiyeti yaydığı zamana baktığımız zaman  müslüman olanların çoğu 30 yaşın altında olan gençlerin olduğunu görüyoruz. Rasulullaha asıl destek olan itaat eden emirlerinden çıkmayan samimi olarak Rasulullahla beraber çalışanların bunlar  olduğunu  ve dünyada iken cennetle müjdelenen müminlerin bu gençlerden olduğunu görmekteyiz.

            Bedir ve Uhud Ashabı olarak bilinen  sahabiler gençlerden oluşmaktaydı mesela Hz Ali 10, Zeyd İbn-i Harise15, Abdullah İbn-i Mesud ve Zübeyr İbn-i Avvam16, Talha İbn-i Ubeydullah ve Abdurrahman İbn-i Avf, Erkam İbn-i Ebil Ekrem ve Sad İbn-i Ebi Vakkas17, Mesud İbn-i Umeyr 18, Abdullah İbn-i Ömer13,Cafer İbn-i Ebi Talib 22,Osman İbn-i Hüveyris ve Osman İbn-i Affan, Ebu Ubeyde ve Hz Ömer 25 yaşlarındaydılar. Bunların dışında da genç yaşta İslamı kabül eden başka genç sahabiler vardı. Allah hepsinden razı olsun.

            Peygamber efendimiz s.a.v.gençlere çok önem verirdi. Bir hadis-i şerifinde şöyle buyuruyor; "Size gençlere hayırla muamele etmenizi tavsiye ediyorum çünkü onların kalbi daha incedir. Allah beni doğruluk ve müsamahakar tevhid diniyle gönderdi. Bana gençler yardım etti ihtiyarlar uzaklaştı."

            Bu güzelliğe dahil olmek Allahın izniyle her gencin elindedir.  Biraz gayret lazım. Nefsini günahlardan koruyan, bilhassa zamanın fitne ve fasatlarından kaçınan heva ve hevesine uymayıp gençliğini Allah yolunda ve ona ibadetle geçiren ,arkadaşlarıyla  insanlar için iyi işler yapan gençler bu büyük müjdeye nail olacaklardır.

            Başka bir hadis-i şerifinde yine şöyle buyuruyor; " Küçüklüğünden beri Allaha çokça kulluk eden gencin, yaşı ilerledikten sonra çokça kulluk etmeye başlayan ihtiyara üstünlüğü peygamberlerin diğer insanlara üstünlüğü gibidir." (Deylemi, Müsnesd ül Firdevs)

            Fil olayının yirminci yılında Ficar Savaşı olarak adlandırılan kanlı kabile kavgalarından sonra Mekkede hiçbir yabancı ve koruyucusuz kimsenin mal, can ve namus güvenliği kalmamış, işler çığırından çıkmıştı. Yabancı tacirlerin malları alınır parası ödenmezdi. Hac için gelenlerin hoşa giden kadın ve kızları zorla ellerinden alınır kimsenin feryadına kulak asılmazdı. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan kimselerin haklarının korunması için Mekkede Abdullah İbn-i Ced, evinde Mekkenin faziletli kimseleri  bir araya gelerek Hilfül Fudul  "Erdemliler Cemiyeti"ni kurdular ve Rasulullah s.a.v. efendimiz bu cemiyette yer aldı ve o zaman 20 yaşındaydı.

            Peygamberimiz Medinede Mescid-i Nebinin yanında Suffede kalan genç yoksul ve bekar sahabilere dersler verirdi. Medine dışında görev vereceği valileri ve elçileri tebliğ ve davet elçilerini Kur'an Öğreticilerini, zekat memurlarını ve diğer temsilcilerini kendi rahle-i tedrisatından geçmiş manevi terbiye almış vahiy ve hikmetle donanmış genç- dinamik suffe eshabından olan bu gençlerden seçerdi

            GENÇLİKTE  TEVBE.

            Gençler sık sık tevbe etmesi lazımdır çünkü gençlikte yapılan tevbe daha önemlidir.Rasulullah s.a.v. efendimiz gençlerden çokça tevbe etmelerini istiyor ve  buyuruyor ki;

"Adalet güzeldir  fakat idarecilerde olursa daha güzeldir.

 Tevbe güzeldir fakat gençlerde olursa daha güzeldir,

Haya güzeldir fakat kadınlarda olursa daha güzeldir.

Cömertlik güzeldir fakat zenginlerde olursa daha güzeldir.

Dinde titiz olmak güzeldir fakat alimlerde olursa daha güzeldir.

Sabır güzeldir fakat fakirlerde olursa daha güzeldir."(Deylemi)

            Rasulullah s.a.v.efendimiz gençliğin tehlikesinden sakınınız buyurmaktadır. Gençler nefsin kötü isteklerini yerine getirmemek için dikkatli olmak zorundadır . Belki bazı gençler ben nefsime hakim olabilirim zaten çok sakin ve günahlardan uzak bir hayatım var diye düşünebilir  oysa bu da nefsin bir oyunudur .Böyle düşünen kimse nefisle yaptığı mücadeleyi çok sıkı tutmaz duyarlılığını kaybeder çünkü nefse güvenilmez. Hz Yusuf a.s. bir peygamber olarak ; "Ben nefsimi temize çıkarmam çünkü nefis daima kötülüğe sevk eder , ancak rabbim rahmet ederse o başka."(Yusuf 53)  buyurmuştur.

            GENÇLİKTE  NAMAZ  VE  ANA  BABAYA  İTAAT.

            Abdullah İbn-i Ebi Evfa radıyallahu anhu anlatıyor; "Rasulullah s.a.v. efendimizin huzurunda bulunduğumuz bir anda adamın biri geldi ve şöyle dedi ; "Ya Rasulallah ölüm döşeğinde olan bir genç var kendisine la ilahe illallah muhammedürrasulullah de dendiği halde bir türlü bunu söyleyemiyor" dedi. Rasulullah ; "namaz kılarmıydı diye sordu." adam "evet kılardı." dedi. Bunun üzerine Rasül-ü Ekrem kalktı bizde onunla kalktık. Rasulullah gencin yanına gitti ve ona "lailahe illallah muhammedürrasulullah de." Buyurdu. " söyleyemiyorum." Dedi. Rasül-ü Ekrem "niçin." diye sorunca gelen adam ; "annesine asi idi." dedi. Rasul-ü Ekrem "annesi sağ mıdır" diye sordu oradakiler "evet sağdır "dediler . Rasulullah "çağırın gelsin" dedi. "Onlarda kadını çağırdılar kadın geldi Rasül-ü Ekrem kadına  "bu senin oğlun mudur." diye sordu. Kadın" evet" dedi . Rasulullah Efendimiz kadına "bak şurada büyük bir ateş olsa oğluna şefaat edersen oğlunu bu ateşte yakmayız fakat şefaat etmezsen bu ateşte yakarız deseler ne yaparsın şefaat edermiydin diye sordu,kadın onun şefaatcısı ben olurum." Dedi. Rasulullah "o halde ondan razı olduğuna Allahu tealayı ve beni şahid tutarmısın" "Allahım seni ve rasulullahı şahit tutuyorum oğlumdan razı oldum hakkımı helal ettim." dedi ve bunun üzerine Rasulullah Efendimiz hasta gence la ilahe illallah vahdehu la şerikeleh ve eşhedü enne muhammeden abdudu verasuluh demesini istedi hasta genç hemen şehadet getirdi.

            GENÇLER VE TESETTÜR .

            Hz Aişe anlatıyor; Hz Ebu Bekirin kızı kız kardeşim Esma ince bir elbiseyle Rasullullahın huzuruna girdi. Rasulullah Esmayı o halde görünce ondan yüz çevirdi ve dedi ki " ey Esma kadın bülüğa erince elleri ve yüzü dışında başka yerlerin başkasına görünmesi helal olmaz." (Ebu Davud)

            Hz Aişe annemiz anlatıyor ;"Allah teala ilk muhacir kadınlara rahmet etsin . Nur Suresinin örtünme ile ilgili  ayeti gelince erkekleri hanımlarına varıp Allahın indirdiği ayetleri okudular hanımların hepsi işittik ve itaat ettik bilinciyle Allahın ermine uyarak eteklerini kesip ne buldularsa bunlardan baş örtüsü yaptılar ve örtündüler."(Buhari)

            PEYGAMBERİMİZİN  GENÇLERİ EVLİLİĞE  TEŞVİK  ETMESİ.

            Alkame anlatıyor;  Rasulullah gençlerin yanına vardı ve dedi ki ;"Sizden kimin evliliğe gücü yeterse evlensin Çünkü evlilik gözü haramdan korur. İffet ve namusu muhafaza eder . Evlenmeye gücü yetmeyen ise oruc tutsun çünkü oruc cinsi arzuyu azaltır. (Müslim) Rasulullah; "nikah benim sünnetimdendir.  kim benim sünnetimle amel etmezse benden değildir." buyurmaktadır. Cabirden rivayet edilen bir hadisde mealen; "hangi delikanlı ki genc yaşında evlenirse onun şeytanı şöyle bağırır eyvah dinini benden korudu." der  Rasulullah şöyle buyurmuştur; " Dört şey benim sünnetimdendir. Haya, Güzel koku sürünmek, Misvak kullanmak,  Evlenmek.

            Allah Teaala Ümmeti Muhammedi peygamber efendimizin sünnetine sımsıkı sarılarak kendisini kötülüklerden haramlardan koruyarak şefaatına nail olup  Allahın rızasını kazanan kullarından olmayı nasib eylesin .

 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 123 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 393 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 390776 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 18.212.222.217
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 

ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com