Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
  Alış : 5,4700 Satış : 5,4799 Alış : 4,8918 Satış : 4,9242 Alış : 3,1560 Satış : 3,1973
  GÜNCEL / BİLİNÇLİ ÇİFTÇİ, DOĞRU GÜBRELEME, SAĞLIKLI NESİLLER
   
 
08.04.2018 tarihinde eklendi
679 defa okundu
BİLİNÇLİ ÇİFTÇİ, DOĞRU GÜBRELEME, SAĞLIKLI NESİLLER

Çayıralan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personellerinden Ziraat Mühendisi Tuğba Olgun doğru gübreleme konusunda gazetemize açıklamalarda bulundu. Tuğba Olgun yaptığı açıklamada;

“Tarımsal üretimin arttırılması için en önemli faktör bilinçli gübre kullanımıdır. Ekilecek olan bitkinin isteğine en uygun gübre çeşidi seçilip, yeterli miktarda ve zamanında usulüne uygun kullanıldığı takdirde verim artışı genellikle %50, bazı bitkilerde ise %80 olmaktadır” dedi.

 “Normal şartlarda toprakta bitki için gerekli besin maddeleri vardır” diyen Ziraat Mühendisi Tuğba Olgun; “Ancak, uzun süre tarım yapılan topraklarda bu besin maddeleri azalır ve toprak besin maddeleri yönünden fakirleşir. Gübre kullanılarak tarımsal üretim için toprağın ihtiyaç duyduğu bitki besin maddeleri verilerek, bitkisel üretimde amaçlanan verim ve kaliteye ulaşılır” diyerek açıklamasına şöyle devam etti:

“Bitkilerin gelişip ürün vermelerinde etkili olan başlıca temel besin maddeleri Azot, Fosfor ve Potasyum' dur. İkinci derecede ise Kalsiyum, Magnezyum ve Kükürt' e ihtiyaç vardır.

 Ekimi yapılacak bitkilerin ihtiyacı olan besin maddelerinin topraktaki miktarlarının tespiti için en doğru işlem toprak analizi yaptırmaktır.

            Gübreden en iyi şekilde yararlanmak için, toprağa ve mahsule uygulama metodu ve zamanı son derece önemlidir. Gübrenin uygulanma metodunun doğru seçilmesi etkinlik derecesini artırır. En uygun gübreleme şekli, tohumun 3-5 cm açığına ve tohum seviyesinin altına bırakılmasıdır.

Gübrenin toprağa verilme zamanı, toprağa, iklime ve yetiştirilen bitkiye bağlı olarak değişmektedir. Toprak sahip olduğu fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri ile gübrenin uygulama zamanını önemli ölçüde etkiler. Esas olan tohumun çimlenmesi esnasında köklerin hemen yanı başında yeterli miktarda bitki besin maddesi bulunmasıdır. Gübreleme zamanının tayininde baz alınabilecek en önemli ölçüdür.

       Aksi takdirde gübrelemeden beklenen başarı çok yüksek olmayabilir. Bu bakımdan gübre verme zamanı konusunda standart bir takvim tavsiye etmek mümkün değildir. Yanlış ve dengesiz gübre kullanımı bitkilerde yanmalara, kurumalara ve sonuç olarak ürünün azalmasına neden olur. Aynı zamanda topraktaki  bitki-besin dengesini bozar.

            İlçemizde yoğun olarak hububat yetiştiriciliği yapılmaktadır. Dolayısıyla dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri gübrelemedir. Hububatların en çok kullandıkları ve hububat tarlalarında eksikliği görülen bitki besin maddelerinin başında Azot ve Fosfor gelmektedir. Fosforlu gübrelerin tamamını (DAP, TSP, 20.20.0, 15.15.15), azotlu gübrelerin 1/3'nü ekimle birlikte toprağa vermeliyiz. Fosforlu gübreler mibzerle tohum yatağının 2-3 santimetre yanına verilmelidir. Eğer tohumla aynı yere düşerse tohumdan önce su alacağı için tohumun çimlenmesi zorlaşır.

Halkımız arasında üst gübreleme olarak bilinen Azot gübrelemesi yapılırken (Amonyum Sülfat, Amonyum Nitrat, Üre vb.) kullanılacak azotlu gübrenin hangisinin ne zaman, ne kadar ve nasıl verileceği hususlarına çok dikkat etmemiz gerekir. Bunun için çiftçilerimizin ilk yapması gereken şey topraklarından bir numune alarak toprak analizi yaptırmaları ve buna göre özel gübreleme reçetesini oluşturmalarıdır. Hazırlanan analiz sonucuna göre çiftçilerimiz gübre tavsiyesi ve gübreleme uygulaması konusunda Müdürlüğümüzden teknik destek alabilirler. Çiftçilerimizin bol ve bereketli bir üretim sezonu geçirmelerini temenni ediyorum.

 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 160 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 457 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 403467 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 54.243.17.113
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 

ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com