Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
  Alış : 5,3429 Satış : 5,3526 Alış : 4,8698 Satış : 4,9021 Alış : 3,0963 Satış : 3,1368
  GÜNCEL / Pasaport ve Sürücü Belgeleri’de Artık Nüfus Müdürlüklerinden Verilecek
   
 
29.04.2018 tarihinde eklendi
603 defa okundu
Pasaport ve Sürücü Belgeleri’de Artık Nüfus Müdürlüklerinden Verilecek

            Nisan ayı başlarından itibaren Pasaport ve Sürücü Belgelerinin Nüfus Müdürlüklerinden verilmeye başlamasıyla birlikte vatandaşların evrakları en çok standartlara uygun olmayan resim çekiminden dolayı geri çevrildi.

            T.C. Kimlik Kartı, Pasaport ve Sürücü Belgelerinin her biri için tek resmin yeterli olduğunu ancak resmin biyometrik çekilmiş ve ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü) normlarına uygun olması gerektiğinin altını çizen Çayıralan Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Vehbi Şahin; kişinin ibraz ettiği resmin taranarak sisteme yüklendiğini ve merkez tarafından kabul veya retdedildiğini söyledi.

            Konuyla ilgili olarak gazetemize bilgiler veren Müdür Şahin; “Emniyet Müdürlüğü ve Trafik Tescil Müdürlükleri tarafından verilen Pasaport ve Sürücü Belgesi artık müdürlüğümüz bünyesinde verilmektedir” dedi.

            Başvuruda istenilen belgeler hakkında bilgiler veren Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Vehbi Şahin;

1- Kimlik Belgesi

2- Sürücü Sertifikası

3- Öğrenim Belgesi

4- Sürücü Sağlık Raporu

5- Sürücü belgesi değerli kağıt harç bedeli

6- 1 adet biyometrik resim

7- kan grubu belgesi veya şansın sözlü beyanı

8- Adli Sicil belgeleri ile müdürlüklere başvurmaları halinde işlemlerinin hızlı bir şekilde tamamlanacağını belirtti. Yukarıda sayılan belgelerden bir çoğunun sistem üzerinden de kontrol edildiğinin altını çizen Şahin; “Vatandaşlarımız işlemlerinde sorun yaşamamaları için bize ibraz ettikleri resmin biyometrik ve ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü) normlarına uygun olması gerekmektedir. Bu standartlara uygun olmayan resimlerle yapılan iş ve işlemler ret olunmakla birlikte vatandaşlarımız mağduriyet yaşamaktadırlar” dedi.

            Ayrıca T.C.Kimlik Kartı, Pasaport ve Sürücü Belgesi işlemlerinin hepsinde de parmak izi uygulamasının yapıldığının altını çizen Şahin; “Kişi şahsen müracaat etmekle birlikte parmak içi uygulaması yapıyoruz. Parmak izi alımı kimliklerde 15 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımıza, pasaportta ise 7 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımıza uygulanmaktadır” dedi.

            “Fotoğrafta lekeler ve bükülmeler olmaması gerekir” diyen Şahin; renklerin nötr olmalı, fotoğrafta yüzün doğal renkleri yansıtması gerekli ve kişinin zorunlu olarak kullandığı gözlük vb. Aksesuarlar dışında;  şapka, başlık, pipo vb. Nesnelerle çekilmiş resimlerin kabul edilmeyeceğinin altını çizdi. Vatandaşlara örnek olması açısından gazetemiz deyayınlanmak üzere biyometrik resmin hangi durumlarda kabul veya ret olacağını gösterir bir resim paylaştı.

 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 352 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 431 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 379869 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 34.234.76.59
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 

ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com