Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
  Alış : 5,3052 Satış : 5,3147 Alış : 4,7786 Satış : 4,8103 Alış : 3,0486 Satış : 3,0885
  GÜNCEL / YAZ KURAN KURSLARI BAŞLADI
   
 
01.07.2018 tarihinde eklendi
697 defa okundu
YAZ KURAN KURSLARI BAŞLADI

         Diyanet işleri başkanlığı tarafından il ve ilçe merkezlerinde kasaba ve köylerde eğitime açılan yaz kursları ülkemizin eğitim öğretim faaliyetleri açısından görmezden gelinemeyecek kadar yaygın olan ve milyonlarca çocuğumuzun katıldığı çok ciddi faaliyettir. Bu nedenle ülkemizde birçok aile, yaz tatilinde çocuklarının Kur'anı öğrenmesini, namazını-niyazını bilmesini, temel dini bilgileri almasını, büyüdüğünde Allaha ve Rasulüne itaat eden, dini ve milli değerlerine sahip çıkan bir insan olmasını arzu ederek çocuklarını yaz kuran kurslarına göndermektedir. Bu talep karşısında hem kuran kursları hem de bu kurslara kayıt yaptıran öğrencilerin sayılarında artışlar olmaktadır.

         Çayıralan Merkez, köy ve kasabalarında da yaz Kur-an Kurslarımız geçtiğimiz Pazartesi günü başladı. Çayıralan Müftülüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada yaz Kur-an Kurslarının önemi hakkında bilgiler verildi.

         Yaz kurslarında hedef; Öğrencilere, Kur'an-ı Kerimi yüzünden okumayı öğretmek. Bazı sure ve duaları ezberletmek. Temel dini bilgiler vermek. Hz. Peygamberin hayatını öğretmek. Hz. Peygamberin örnek hayatından davranış modelleri kazandırmak. Bazı ibadetleri nasıl yapacaklarını öğretmek ve yerine getirmekle sorumlu oldukları ibadetleri yapma alışkanlığı kazandırmak. Dini, ahlaki ve milli değerleri öğretmek. Birlik ve beraberliği perçinleyen sevgi, saygı, kardeşlik ve dostluk bağlarını güçlendirmek. Bir arada yaşama ve sorumluluk bilinci geliştirmek. Cami içinde ve avlusunda, minare gölgesinde, Kur'an ve ezan sesi dinleyen, Kur'an okuyan, onu anlamaya çalışan, cami ve cemaatle ilgili güzel hatıralar derleyen ve dini kimliğini oluşturan bireyler olarak yetişmelerine ortam hazırlamaktır.

Bizlere düşen görev Allahın bir lutfu bir emaneti ve bir imtihan vesilesi olarak verilen yavrularımıza bu güzel hasletleri kazandırmaya çalışmaktır. Çünkü çocuklarımız evimizin süsü, gözbebeğimiz, üzerlerine titrediğimiz biricik varlıklarımızdır. Çocukların temiz kalpleri kıymetli bir cevher olup, mum gibi, her şekli almaya müsaittir. Çocuklar temiz bir toprak gibidir. Temiz toprağa hangi tohum ekilirse, onun mahsulü alınır. Bunun gibi çocuk da neye meylettirilirse, oraya yönelir. Eğer hayrı âdet eder, öğrenirse hayır üzerine büyür. Çocuklara iman, Kur'an ve Allahü teâlânın emirleri öğretilir ve yapmaya alıştırılırsa, din ve dünya saadetine ererler. Bu saadete ana-baba ve hocaları da ortak olur.

Kıymetli Ana-Babalar çocuklarımızı Kur'an'a yönlendirelim. Çünkü;  Kur'an-ı Kerim, Rabbimiz tarafından bizlere gönderilen en son ilahi mesajdır ve son kutsal kitaptır. Kur'an-ı Kerim, Allah-u Teala'nın kullarına rahmetidir, Peygamber Efendimizin en büyük mucizesidir ve Peygamberliğinin en büyük ispatıdır. Kur'an-ı Kerim, melekler, peygamberler ve diğer itikadi hususlardaki en doğru bilgileri bizlere aktarmaktadır,  kişiye dünya ve ahiret mutluluğunun yollarını göstermektedir. Kur'an-ı Kerim, kişiye rabbine nasıl yalvaracağını öğretir. Kuran  taklit edilemez kutsal bir kitaptır. Kur'an-ı Kerim'in edebi üslubu çağlar öncesinden çağlar ötesine hitap eden bir kitaptır. Kur'an-ı Kerim insanlar için en güzel öğütleri sunmaktadır. Nasıl bir iman? Nasıl bir ibadet? Nasıl bir ahlak? Sorularına karşı en güzel cevapların bulunacağı son ilahi mesajdır. Ayrıca Kur'an-ı Kerim, toplum içerisinde insanların yapması gereken bir takım ilkeleri kapsamaktadır. Kur'an-ı Kerim, tabiat kanunlarıyla ilgili vermiş olduğu bilgiler bütün ilim adamlarına bir yol gösterici olmuştur. Kur'an-ı Kerim, okuyana şifa veren, gönüllere huzur sağlayan bir kitaptır. Hiç mana bilmeyen insanları dahi o eşsiz üslubu ile etkilemektedir. Bu sebeple okunduğu zaman teskin edici çok büyük bir özelliği vardır. Kur'an-ı Kerim, kolayca ezberlenen ve bu özelliği hiçbir kitaba nasip olmamıştır. 23 yılda tedrici olarak parça parça indirildiği halde, bütününe bakıldığı zaman eşsiz bir uyuma sahiptir. Tekrar tekrar okunmasına rağmen, ne okuyana nede dinlene bıkkınlık vermeyen bir kitaptır. Kur'an-ı Kerim kendisinden başka ilahi kitap kabul edilmeyecek son ilahi kitaptır. Sevgili Peygamberimize indirildiği aslına uygun günümüze kadar muhafaza edilmiştir. İçinde bulunan ayetler asla yanlış aktarılmamıştır. Hafızların ezberlemesiyle korunmuş dilden dile, gönülden gönüle aktarılarak günümüze gelmiştir.

Kur'anı Kerim Müminler için Şifa ve Rahmet kaynağıdır.

Yüce Allah ayeti kerimesinde: “Elif. Lâm. Râ. (Bu Kur'an), Rablerinin izniyle insanları karanlıklardan aydınlığa, yani her şeye galip (ve) övgüye lâyık olan Allah'ın yoluna çıkarman için sana indirdiğimiz bir kitaptır. “Biz Kur'an'dan, mü'minlere şifa ve rahmet olan şeyler indiriyoruz. Ama Kur'an, zalimlere ziyan artırmaktan başka bir katkıda bulunmaz.” Buyuruyor.

Yaz kuran kurslarından gereği gibi istifade edebilmek için anne-babalara ve çocuklara belli vazifeler düşmektedir

Anne-babalara düşen vazifeler:

- Her şeyden önce evlatlarımıza dinini ve Kitabını öğretmeyi, asli vazifemiz bilip, onların Kur'an öğrenmesi gerektiğine samimiyetle inanmalıyız.

- Yavrularımızın dünya hayatlarını kazanmalarını düşündüğümüz kadar, kamil bir mü'min olmalarını ve ebedi mutluluğu kazanmalarını da düşünmek zorundayız.

- Günlük işlerimize ayırdığımız vaktin hiç olmazsa bir kısmını Kur'an'ı okuyup öğrenmeye, anlamaya ve öğretmeye de ayırmalıyız.

- Ev halkımızın kulaklarının ve gönüllerinin Kur'an'a aşina olması için bol bol Kur'an dinlemeliyiz ve dinletmeliyiz.

- Boş ve lüzumsuz işler yerine, aile fertlerimizle birlikte bir Kur'an saatimiz olmalı

- Küçük çocuklara iyi bir örnek olmak için evlerimizin gündemi islam ve Kur'andan uzak kalmamalıdır.

- Boş ve lüzumsuz çizgi filmlerle, sosyal medya ile çocuklar avutulmaya çalışılmamalı. Bunların hastası olan çocukların Peygamber ve Kur'an sevgisiyle büyümeleri mümkün olmadığı gibi tevhid akidelerinde de yaralanmalar olacaktır.

- Çocuklarımızı, Okullara ve Üniversitelere gönderirken gösterdiğimiz ilgi ve alakayı, yazın Kur'an öğrenmesi için camiye veya hocaya giderken de göstermediğimizde bu işi savsakladığımızı, önem vermediğimizi onlar da anlayacaklardır. Bu şekilde Yaz kursuna giden çocuktan bir şeyler öğrenmesini beklemek yanlış olur.

- Çocuklarımızın ellerinden tutup bizzat hocasına götürmeli ve derslerini takip etmeliyiz.

- Kur'an ve dini bilgiler öğrenmesi için çocuklara sevecen yaklaşılmalı, çeşitli hediyelerle teşvik edilmelidirler.

- Bütün bunlar anlık olmayıp daimi olmalıdır. Bu süreç devam ettiği müddetçe evimizde bir bereketin olduğunu hepimiz hissedeceğiz. Ekonomik bunalımlarınız azalacak, Allah'ın rahmet ve bereketinin üzerimize sağanak halinde indiğini yaşayacağız. Lütfen deneyiniz...

Öğrencilere düşen vazifeler

- Kur'an öğrenmenin müslümanlığın bir gereği olduğunu bilmek

- Hocalarını samimi bir şekilde dinlemek

- Arkadaşlarına da kuran kurslarında gördüğü güzel şeyleri anlatmak ve onları da derslere götürmek için çalışmak.

- Daha kısa sürede daha çok şey öğrenmek için gayret etmek ve hocalarıyla, anne-babasıyla istişarelerde bulunmak.

- Öğrendiklerini evde uygulamaya çalışmak. (Yemek duası yapmak, namaz kılmak, anne ve babasına da uygun zamanlarda tekrar etmek gibi...)

- Kendi arkadaşlarına ve özellikle de kendinden küçüklere öğretme çabası içinde olmak.

- Kur'an ve dini eğitimi önemsemeyen arkadaş çevresiyle ilişkileri sınırlı tutmak. Onların etkisinde kalmamaya gayret etmek.

- Sadece bu kursların dinimizi öğrenmek için yeterli olmadığını bilerek daha çok okumaya ve araştırıp öğrenmeye çalışmak.

- Anne-baba, hoca ve diğer büyüklerinin Kur'an ve dinimizi öğrenmek hususunda dualarını almak.

- Allah'a adanan bir hayatın boşa gitmeyeceğini hiçbir zaman unutmamak.

 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 102 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 393 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 390755 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 18.212.222.217
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 

ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com