Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
  Alış : 5,7921 Satış : 5,8025 Alış : 5,1626 Satış : 5,1968 Alış : 3,3115 Satış : 3,3548
  GÜNCEL / KURBANLA İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER
   
 
05.08.2018 tarihinde eklendi
652 defa okundu
KURBANLA İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

1-Ölmüş kimseler için kurban kesilir mi?

Son zamanlarda halkımız arasında yaygınlaşma eğilimi gösteren; ölü kurbanı veya kabir kurbanı diye bir kurban çeşidi yoktur. Ancak, ölmüş birisi adına veya sevabı ölüye bağışlanmak üzere kurban kesilebilir. Ayrıca, kurban borcu olup, hayatta iken vasiyet eden kişinin bıraktığı miras yeterli ise mirasçıları tarafından vasiyetinin yerine getirilmesi gerekir. Fakat vasiyeti yoksa ölen kimseler için mirasçılarının kurban kesmeleri gerekmez. Ancak bir kimse, sevabını ölmüş bulunan anne veya babasına yahut diğer yakınlarına bağışlamak üzere, çeşitli hayır kurumlarına, fakir ve muhtaç kişilere bağışta bulunabileceği gibi, kurban da kesebilir.

2-Bir insan adak adasa ve daha sonar ölse neyapılması gerekir.

3-Bir insan adak kurbanı adasa ve daha sonar ölse bu kimsenin adağı yerine getirilir adak kurbanı kesilir eti fakirlere dağıtılır.

4-Hz peygamber  ADAKTA BULUNMAYI HOŞ KARŞILAMAMIŞDIR.

Başka bir hadisi şerifinde şöyle buyurmuşdur.Adak bir fayda sağlamaz Ancak cimrinin malını azaltır .demiştir.  (Buhari Emnan 26) (MÜSLİM Nezir2)

5-İmamı Şafii Ahmed ibni hanbel başta olmak üzere fakihlerin çoğu Adak adamanın Mekruh olduğunu söylemişlerdir.

6-Hanefi Mezhebi Allaha ibadet ve taat kabilinden adakta bulunmak mekruh saymışlardır. Çünkü sonuçta bir ibadetin işlenmesine vesile olduğu için Müstehab saymışlardır.

7-Malikiler adakta bulunmayı normalde Müstehab saymışlardır. Eğer şarta bağlı olursa Mübah saymışlardır. 

8-BİR İNSAN KURBAN KESİLMESİNİ VASİYET ETSE VE SONRADA ÖLSE NE YAPMAK GEREKİR

Bir insan hayattayken kurban kesilmesini vasiyet etse ve sonrada ölse bu kimsenin vasiyeti yerine getirilir kurbanı kesilir  ve eti fakirlere dağıtılır

9-Taksitle kurban alınabilir mi?

Taksitle satın alınan hayvan kurban olarak kesilebilir.

10-Satın alınan kurbana, daha sonra başkaları ortak edilebilir mi?

Kişi, mülkiyetinde olan veya kurban etmek amacıyla satın aldığı büyükbaş hayvana yedi kişiyi geçmemek şartıyla başkalarını ortak edebilir. Bu itibarla kurban edilmek üzere satın alınan bir büyük baş bir hayvana yedi kişiyi geçmemek kaydıyla daha sonradan da ortak olunabilir.

11-Kurban yerine sadaka vermekle bu ibadet yerine getirilmiş olur mu?

Fıkhi hükmü ister vacip, ister sünnet olsun; kurban ibadeti belirli şartları taşıyan hayvanların usulüne uygun olarak kesilmesiyle yerine getirilir. Kurban bedelini yoksullara ya da yardım kuruluşlarına vermek suretiyle, kurban ibadeti ifa edilmiş olmaz. Şüphesiz Allah Teâlâ'nın rızasını kazanmak niyetiyle, fakir ve muhtaçlara yardım etmek, iyilik ve ihsanda bulunmak da Müslüman'ın önemli vazifelerinden biridir. Ancak, bu iki ibadetten birini diğerinin alternatifi olarak algılamak dini açıdan doğru değildir.

Nitekim Peygamber (a.s.) efendimiz de, kurban meşru kılındıktan sonra her yıl bizzat kurban kesmek sureti ile bu ibadeti yerine getirmiştir. (Buhârî, “Hacc”, 117, 119; Müslim, “Edâhî”, 17).

Hz. Peygambere (s.a.v.) kurban bayramında, Allah katında en sevimli ibadetin kurban kesmek olduğunu, kurbanın kesilir kesilmez Allah katında makbul olacağını ve kurban edilen hayvanın her bir parçasının kişinin hayır hanesine kaydedileceğini ifade etmiştir. (Tirmizî, “Edâhî”, 1; İbn Mâce, “Edâhî”, 3).

12-İhmal sebebiyle kurban kesmeyen kimse ne yapmalıdır?

Şartlarını taşıdığı halde ihmal v.b sebeplerle kurban kesmeyen bir kimsenin, bir kurban bedelini fakirlere vermesi, ayrıca tövbe ve istiğfar etmesi gerekir.

Kurbanlık hayvanlar karışsa ne yapılması gerekir. Kurbanlık hayvanlar karışsa et dağıtılmamışsa değiştirilir dağıtılmışsa helalleşilir.

KURBAN KELİMESİ KURANI KERİMDE ÜÇ YERDE GEÇMEKTEDİR

1-Hz Ademin iki oğlunun Allahu tealaya takdim ettikleri kurban   (Maide Suresi  Ayet 27)

Ayetin Meali, Onlara ademin iki oğlunun haberini gerçeğe uygun olarak anlat, Hani ikiside birer kurban sunmuşlar, birininki kabul edilmiş diğerininki kabül edilmemişti, kurbanı kabül edilmeyen diğerine andolsun seni öldüreceğim demişti , Kurbanı kabul olanda dediki Allah takva sahiblerinin kurbanını kabul eder demişdi.

2- İsrail oğullarının  peygamberimizden mucize olarak istedikleri ve gökten inen ateşin yakacağı bir kurban (Ali İmran Suresi Ayet 183) bu ayetin nuzül sebebi  Müşriklerin ileri gelenleri ve  yahudi olan  Kab ibni eşref ,Malik ibni sayf, zeyd ibni manuh, ve arkadaşlar grup halinde rasulullaha geliyorlar ve şöyle diyorlar,Ya muhammed sen Allahu tealanın seni bize peygamber olarak gönderdiğini ve sana kitab inzal eylediğini iddia ediyorsun ,halbuki Allahu tealanın bize Allah tarafından gönderdiğini iddia eden bir peygamber bize ateşin yakacağı bir kurban göndermedikçe kendisine iman etmiyeceğimize dair ahid vermis yani böyle bir emir tavsiye etmiştir.

3-Müşriklerin Allaha ortak koştukları tanrıları, Allahdan başka ona yaklaştırsın diye edindirdikleri tanrilar kendilerine yardım etselerdi yada aksine onları bırakıb kayboldular, bunlar kendi düzmecelerinden ve sürdüregeldikleri asılsız iddialarından ibarettir. (Ahkaf Suresi Ayet 28) 

Yukarda zikredilen 1. ve ikinci ayeti kerimede zikredildiği gibi Kurbanların kabül olduğunu insanların gözünün önünde olması ve insanların kurbanının kabül olup olmadığına şahid olması Allahu tealanın iradesi ile geçmiş ümmetlere has olan bir durumdu Hz Muhammedin ümmetinde durum farklı bizler kurbanımızın kabül olup olmadığını gözümüzle göremiyoruz fakat bildiğimiz birşey varki oda takva sahibi insanların kurbanının kabül olduğu.

Hac suresinin 27. Ayetinde yüce Allah şöyle buyuruyor Sizin kestiğiniz kurbanların ne eti nede kanı Allahu tealaya ulaşmaz sizin takvanız Allaha ulaşır. Ozaman takvalı olacağız ihlaslı olacağız niyetimiz samimi olacak, gösteriş ve riya olmayacak

Adem oğlu Kurban bayramı gününde Allah katında kan akıtmakdan daha sevimli bir amel işlememişdir, o kurban kıyamet günü boynozları kılları ve tırnaklarıyla gelecektir. kurbanın kanı yere düşmeden önce Allah katında hemen kabül olunur, bu sebeble kestiğiniz kurbanlardan dolayı sıkıntı değil gönlünüz hoş olsun (İbni Mace Edahi 3)

Cenabi  Allah rızasına uygun olarak kesilen  kurbanları Kabul etsin.

 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 441 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 482 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 416200 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 3.95.23.35
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 

ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com