Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
           
  GÜNCEL / Çayıralan’da Kızılay’a Kan Bağışı
   
 
28.07.2019 tarihinde eklendi
517 defa okundu
Çayıralan’da Kızılay’a Kan Bağışı

Kızılay’ın Başlatmış Olduğu Kan Bağışı Kampanyasına Çayıralan’da Beklenen   Kan Bağışı Olmadı. Dr. Selçuk Cansız, Herkesi Kan Bağışı Yapmaya Davet Etti

                Çayıralan'da Kızılay'ın 25-26 Temmuz 2019 tarihlerinde Çayıralan'da başlatmış olduğu kan bağış kampanyasına beklenen düzeyde kan bağışı olmadı. perşembe ve Cuma günleri Kızılay'a ait kan toplama otobüsü, Hükümet Konağı önünde görev yaptı. Kızılay'a ait personellerce kan vermek için gelen bütün vatandaşlar doktor muayenesinden geçirildikten sonra uygun görülen vatandaşlardan kan alındı. Kan bağışında 4 adımdan oluşan yol izlediklerini dile getiren Dr. Selçuk Cansız; ilk adımda bilgi formu doldurarak kayıt tuttuklarını beyan ederek; “Kan bağışı için gelen vatandaşımızın kan bağışçısı olup olamayacağını belirlemek için bağışçı bilgi formunu doldurmamız gerekiyor. Burada vatandaşlarımıza bir çok soru yöneltiyoruz. Vatandaşımızın bu sorulara vereceği samimi cevaplar, bizler için tüm tarama testlerinden daha önemlidir” dedi.

                 İkinci adımda ise doktor muayenesi yapıldığını dile getiren Dr. Selçuk Cansız; “Doktorlarımız doldurduğunuz formu inceleyerek kan bağışçısını kısa bir muayeneden geçirerek kan verip veremeyeceğine karar verir” dedi.

              Üçüncü adımda ise kan alma işleminin yapıldığını dile getiren Dr. Cansız; “Uygulanan testler ve alınan bilgiler sonucunda, şartlarınız uygun ise kan alma aşamasına geçilir. Uzman hemşirelerimiz özel tasarlanmış yataklarda, hijyenik şartlarda ve tek kullanımlık malzemelerle kan alma işlemini gerçekleştirirler” dedi.

               Dördüncü adımda ise ikramlarının olduğunu dile getiren Türk Kızılayı Yozgat Kan Bağış Merkez Müdür Dr. Selçuk Cansız; “ikram bölümünde 1-15 dakika boyunca dinlenmeniz faydalı olacaktır. Bu sırada yapılacak ikramlar sıvı kaybının giderilmesinde etkilidir” dedi. Dr. Selçuk Cansız; 50 kilonun üzerinde kan değeri erkek için 13'5 18 arası bayan için 12'5 16'5 arasında tansiyon kan değerinin normal olan vatandaşlarımızdan sağlıklı vatandaşlarımızdan kan bağışı alıyoruz. Kan değeri uygunsa vücutta olan kanın 13'de 1'ini alıyoruz oda yaklaşık 470 mili litre civarında aldığımız kanı hepatit B, hepatit C, HIV, frengi ve kan gurubu testleri yapıyoruz eğer kanda bir hastalık varsa size bilgi veriliyor nasıl bir tedavi göreceğiniz hangi doktora gideceğiniz bunların size ayrıntısı veriliyor eğer kanınızda herhangi bir hastalık yoksa aldığımız kanı kırmızı kanına, beyaz kanına, plazmasına ayırıp hangi hastanemiz kan talep ediyorsa onlara kan gönderiyoruz. Çayıralan'ın ortalamasında her zaman geldiğimizde 2 gün geliyoruz. Ortalama 120-130 ünite civarında kan alıyoruz ortalama 1 günde 60-65 ünite civarında kan alıyoruz. Maalesef katılım iyi değil az Çayıralan ortalaması için az ama ileriki zamanlarda herkesi kan bağışına bekliyoruz.

 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 303 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 484 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 523968 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 3.231.212.98
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 

ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com