Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
           
  GÜNCEL / BUĞDAYDA MİKORİZA MANTARI İLE %20 VERİM ARTIŞI SAĞLANDI
   
 
04.08.2019 tarihinde eklendi
528 defa okundu
BUĞDAYDA MİKORİZA MANTARI İLE %20 VERİM ARTIŞI SAĞLANDI

Deneme Amaçlı Mikoriza Mantarı ile Aşılanarak Üretimi Yapılan Buğdayda Yüzde 20 Verim Artışı Oldu

                Ülkemizde ve İlimizde en çok ekilen ve üretilen temel ürünümüz olan buğdayda Mikoriza Mantarı kullanarak verimde % 20 artış sağlandı.

                Demonstrasyon çalışması, İlimiz Merkez İnceçayır köyünde mikoriza mantarının verime etkilerini çiftçimize göstermek amacıyla uygulandı.

                Mikoriza mantarı demostrasyonu yapılan tarlada hasat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli ve çiftçilerle birlikte yapıldı.

                Yapılan demonstrasyon ve verim artışı ile İlgili olarak İl Tarım ve Orman Müdürü Ziyaattin Özdemir şunları söyledi;

“Mikoriza mantarı uygulaması önceki yıllarda İl Müdürlüğümüzce Domates ve Şeker Pancarı, Soğanda denemiş ve önemli oranlarda verim artışı sağlamıştı.

    Mikoriza mantarının üretim ve verime etkisini İlimizin ve Ülkemizin en önemli ürünü olan Buğdayda da denedik. Çünkü İlimizde ve ülkemizde en çok ekilen ve üretilen ürün olan buğdayda sağlanacak verim artışı daha geniş bir çiftçi kitlesine hitap edecek ve İlimizi ve ülkemiz ekonomisine daha çok katkı sağlayacaktır.

                Mikoriza Mantarı; doğada tabii bir şekilde bulunan faydalı toprak mikroorganizmaları olup bitki köklerine yapışıp bitkinin kökleri üzerinde ayrıca kendi kök uzantılarını oluşturmaktadır. Bu uzantılar, bitkinin kök sisteminin gerçek bir uzantısı gibi görev yapmakta olup köklerin giremedikleri ve uzanamadıkları yerlere girmekte ve toprakta bulunan besin elementlerinin ve suyun bitki tarafından daha iyi alınabilmesini sağlamaktadır. Böylelikle üretimde kalite ve verim artışı sağlamaktadır.

                Bu faydalı spor mantarı steril ortamlarda çoğaltılarak uyur halde paketlenmektedir. Uygulama suya koyularak sporların canlı hale getirilerek tohuma kaplama şeklinde, fidelere uygulanacaksa daldırma şeklinde veya damlama sulamada sulama suyuna katılma şeklinde yapılmaktadır.

                Yapılan uygulamada Merkez İnceçayır köyünde bir buğday tarlasının bir kısmına mikroriza mantarı ile tohum kaplaması yapılmış buğday tohumluğu ile ekim yapıldı. Geriye kalan kısmına ise normal tohum ile ekim yapıldı. Bu deneme tamamen çiftçi şartlarında yapılmış olup tarlaya fazladan herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Hasat dönemine gelindiğinde mikoriza mantarı ile aşılanarak ekilen kısmın daha iyi geliştiğini gördük. Mikoriza mantarı ile aşılanmış olan kısımdaki buğdaylar daha boylu olup başaklarının daha iyi ve dolgun olduğunu gördük. Yapılan hasatta da mikoriza mantarı ile aşılanmış olan kısımdan % 20 daha fazla ürün alındık.

Mikoriza mantarını çiftçilerimize tavsiye ediyoruz. Daha ayrıntılı bilgi almak isteyen çiftçilerimiz İl Müdürlüğümüze başvurabilirler.” Dedi     

 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 312 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 484 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 523977 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 3.231.212.98
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 

ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com