Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
           
  GÜNCEL / Cami, Çocuk ve Aile Buluşması
   
 
04.08.2019 tarihinde eklendi
510 defa okundu
Cami, Çocuk ve Aile Buluşması

Çayıralan İlçe Müftülüğü tarafından, camilerde sunulan din hizmetlerinden, toplumun tüm kesimlerinin istifade etmesini sağlamak ve aileleriyle birlikte cami havasını teneffüs etmeleri  amacıyla, “Haydi, Ailece Camiye” sloganı ile 31 Temmuz Çarşamba günü Merkez Aşağı Camide “Cami, Çocuk ve Aile Buluşması” programı gerçekleştirildi.

                 Programa İlçe Müftüsü Yüksel Çelik, İlçe Müftülüğü İmam Hatipleri, yaz Kuran kursu öğrencileri ve velileri katıldı. Program İlçe Müftüsü Yüksel Çelik'in günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapması ile başladı.

                 İlçe Müftüsü Yüksel Çelik yaptığı  konuşmada “Camideki seslerden de anlayacağınız üzere çocuklarınızla birlikte Cami, çocuk ve ailecek hep birlikte camide buluşalım programı yaptık. Gerek anneler gerek babalar ve çocuklarıyla birlikte gelen her birimiz bugün burada Caminin bu güzel manevi havasını birlikte teneffüs etmeyi amaçladık. Camilere sadece namaz kılınan yerler gözüyle bakmak doğru değildir. Peygamber Efendimizin (s.a.v) döneminden bu tarafa baktığımız zaman Camiler sadece namaz kılınan yerler değil aynı zamanda toplumun bütün problemlerinin görüşüldüğü, konuşulduğu topluma dair yapılacak ne varsa onların anlatıldığı istişare edildiği yerlerdir.

                Avrupa'daki Camilerimiz tamamen Osmanlı tarzı ve yüce dinimiz İslam'ın arzu ettiği tarzda yapılmış camilerdir. Avrupa da caminin müştemilatında çocuklarımızın vakit geçire bildiği yerlerdir. Cemaatimizin oturup çaylarını içebilecekleri, sohbetlerini yapabilecekleri ve kitaplarını okuya bilecekleri yerlerle donatılmıştır. Gönlümüz bütün Camilerimizin toplumun her kesimine hitap eden hale gelmesini arzu ediyor” dedi.                         Çelik “Programımızın amacı çocuklarımızın yaz Kuran kursunun başından itibaren hamd olsun Camilerimizi ve Kuran kurslarımızı doldurarak buralarda Kur'an-ı Kerim eğitimi,  din eğitimi, ahlak eğitimi ve Peygamber Efendimizin (s.a.v) hayatından kesitler öğrenmektedirler. Çocuklarımız her ne kadar Camilerimiz de Caminin havasını teneffüs etse de şunu biliyoruz ki çocuğunu Camiye gönderdiği halde kendisi hiç Camiye gelmeyen anneler ve babalar var. Birkaç ay öncesinde yapmış olduğumuz çocuklarımıza yönelik  Camilerde buluşalım programında şuna hepimiz şahit olduk çocukların namaz kılmayan anne ve babalarının ellerinden tutarak neredeyse zorla ben camiye gidiyorum sende benimle geleceksin diye Camiye getirdiklerine şahit olduk. Bugün de arzu ettik ki kurslarımızın önümüzdeki hafta sonunda yaz kurslarımız bitiyor, kurslarımızın bitimine yakın bir tarihte çocuklarımızla beraber anne, babalarla, hep birlikte bir öğle namazı kılalım ve Anne ve babalarıyla çocuklar camiye gelmenin güzelliğini birlikte yaşasınlar ve bu manevi havayı birlikte teneffüs edebilsinler istedik. Rabbim çocuklarımıza dünya ve ahirete yönelik muvaffakiyet nasip eylesin, anne ve babalarına layık birer evlat olarak yetiştirmeyi nasıp eylesin. Vatanına milletine layık milli, manevi değerlerine sahip çıkan birer fert olarak yetişmelerini nasip eylesin.

                Yaz kurslarımız önümüzdeki hafta son bitiyor ama gönlümüz arzu ediyor ki çocuklarımız camilerimizi doldurmaya devam etsinler, camilerimizden çocuk sesleri hiçbir zaman eksik olmasın. Hadisi Şerifte ifade edildiği gibi içinde Kur'an-ı Kerim okunmayan ev harabe gibi zikrediliyor ise çocuk sesinin olmadığı camilerimizde elbette harabe değil ama bir nevi öksüz ve yetim gibi olmaktadır. Bu anlamda çocuklarımızı kendimiz camiye gelirken çocuklarımızı da getirmeye gayret gösterelim” dedi. Günün anlam ve önemini belirten konuşmasının yapılmasının ardından Söbeçimen köyü İmam Hatibi Yusuf Demirel Kur'an Kerim Tilaveti okudu. Günyayla köyü İmam Hatibi İlhami Çamsarı'nın İlahileri ve yaz kuran kursu öğrencisi Yusuf Türk'ün Kur'an-ı Kerim okumasıyla devam eden program İlçe Müftüsü Yüksel Çelik'in dua yapmasıyla son buldu.          

 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 306 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 484 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 523971 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 3.231.212.98
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 

ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com