Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
           
  GÜNCEL / ŞAP HASTALIĞI İLE MÜCADELEDE YENİLİKLER
   
 
22.09.2019 tarihinde eklendi
556 defa okundu
ŞAP HASTALIĞI İLE MÜCADELEDE YENİLİKLER

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan Şap Hastalığı Aşılı Arilik Genelgesi kapsamında; ilimize  2020 yılına kadar “aşılı ari bölge” 2023 yılında ise “aşısız ari bölge” statüsü kazandırılması hedeflenmektedir.

                Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan Şap Hastalığı Aşılı Arilik Genelgesi kapsamında; ilimize 2020 yılına kadar “aşılı ari bölge” 2023 yılında ise “aşısız ari bölge” statüsü kazandırılması hedeflenmektedir.

                Bu kapsamda 1 Ekim 2017 tarihinden itibaren Yozgat ili “Korunmuş Bölge” kabul edilmiştir. Dolayısıyla ilimizde ve beraberinde 78 Anadolu ilinde hayvan sevkleri ile ilgili kurallarda değişiklikler olacaktır.

                Anadolu'da iller arası sevklere ilişkin kurallar;

-Hayvanlarda sevk günü şap hastalığı belirtisi bulunmayacaktır.

-Hayvanların sahibi işletme (çıkış) ve gönderileceği işletmeler (varış) şap hastalığından dolayı karantina koruma ve gözetim bölgesinde olmamalıdır.

-Sevk edilecek büyükbaş hayvanlar son bir yılda iki kez şap aşısı ile aşılanmış olmalı ve yapılan son şap aşısı üzerinden 6 ay geçmiş olmamalıdır.

-Büyükbaş hayvanların son aşılama tarihinden sonra 21 gün geçmiş olması gerekmektedir.

                Aşılama Kampanyaları

-Şap hastalığının yayılmasını kontrol altına almak ve yok edilmesi amacıyla; büyükbaş hayvanlar yılda iki defa, küçükbaş hayvanlar ise hastalık mihraklarında ve riskli bölgelerde İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz tarafından aşılancaktır.

-Aşılama yapılacak köy ve mahallelere bir gün öncesinden anonslarla duyurular yapılacaktır.

 Çayıralan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Veteriner Hekimi Hasan Can İpek “Hayvan hastalıklarıyla mücadele ve hayvan hareketlilik kontrolü genelgesi kapsamında Bakanlığımız tarafından her ilk bahar ve son baharda Şafak aşısı Temmuz ve Ağustos aylarında Çiçek Aşılaması ve yıl genelinde Brusell aşılaması yapılmaktadır. Bu senede 15 Kasım 2019 tarihine kadar İlçemizde şap aşısı uygulaması tamamlanacaktır. Bu sene Farklı olarak yetiştiricilerden şap aşısı için 3 buçuk TL, Sığır Brusellozu aşısı için 3 TL, Koyun, keçi brusellozu aşısı için 1 TL,  Koyun, keçi Çiçeği aşısı için 1 TL, Koyun, keçi vebası aşısı için 1 TL, Sığır Nodüler Ekzantemi aşısı için 3 TL tahsil edilecektir. İpek “ Salgın hastalıkların engellenmesi için aynı zamanda hayvan satışlarının yapılabilmesi için şart olan bu aşıları vatandaşlarımızın takip etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda buzağı desteklemeleri için bu aşıların yaptırılması şarttır” dedi.  

 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 95 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 561 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 602528 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 18.208.132.33
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 

ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com