Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
           
  GÜNCEL / HUBUBAT EKİMİNDE TOPRAK HAZIRLIĞI VE HUBUBAT EKİMİ
   
 
13.10.2019 tarihinde eklendi
569 defa okundu
HUBUBAT EKİMİNDE TOPRAK HAZIRLIĞI VE HUBUBAT EKİMİ

Çayıralan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Personellerinden Ziraat Mühendisi Tuğba Olgun Yaklaşan Ekim Sezonu Sebebiyle “Toprak Hazırlığı ve Hububat Ekimi” Konusunda Gazetemize Açıklamalarda Bulundu

      Çayıralan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personellerinden Ziraat Mühendisi Tuğba Olgun yaklaşan ekim sezonu sebebiyle “Toprak hazırlığı ve Hububat ekimi” konusunda gazetemize açıklamalarda bulundu.

        Ziraat Mühendisi Tuğba Olgun’un gazetemize yapmış olduğu  açıklamada çiftçilerimizin kaliteli mahsül almalarını hususunda bilgilenmelerini sağlamak maksadıyla “Ekimi yapılan ürünlerde düzenli bir çıkış, kuvvetli bir kök sistemi temin etmek için tohum yatağının çiftçilerimiz tarafından iyi hazırlanması gerekir. İyi bir toprak işleme, toprağın havalanması ve toprak canlılarının iyi faaliyet görmelerini sağlar. Bu sayede tarlada yabancı otlar barınamaz, bir önceki ürün hasat edildikten sonra tarla gölge tavında iken 15-20 cm derinlikte, eğime dik yönde pullukla sürülür. Bu sürümden sonra tarla kesekli ise diskaro ve tırmık isimli tarım aletleri kullanılarak kesekler kırılır. Tarlanın durumuna göre ekim öncesi ya diskaro ve tırmık ya da sadece tırmık ile ikinci bir işleme yapılarak tarla ekime hazırlanır. Sert tabaka (Taban taşı) oluşumunu engellemek için 3-4 yılda bir 60-70 cm derinlik ve 90 cm ara ile dip kazanla toprağın gevşetilmesi faydalıdır. Buğday ve arpa aynı tarlaya üst üste ekilmemelidir. Çünkü hem hastalıklar çoğalır, hem de verim azalır. Bu durumu önlemek için tarla nadasa bırakılmalı yada ekim nöbeti uygulanması yapılmalıdır. Ekim nöbeti, buğdaygil bitkileri dışında bir bitki ile yapılmalıdır. Ayçiçeği ve patates gibi çapa bitkileri ekim nöbeti için uygundur. Bölgemiz için en uygun ekim zamanı iklim şartları da dikkate alınarak  15 Ekim ve 1 Kasım tarihleri arasındadır. Ekimler zamanında yapılmalıdır, Zamanından önce veya sonra yapılan ekimlerde soğuğa ve yatmaya karşı dayanıklılık azalır. Ekim derinliği normal şartlarda 5-6 cm olmalıdır. En iyi ekim kombine mibzelerle ekimdir. Yapılan araştırmalar sertifikalı tohumluk kullanımı ile kendine döllenen türlerde 3-4 kat verim artışı olduğunu ortaya koymuştur. Nitekim ekmeklik buğdayda vasıfsız tohum kullanımının %9-29 oranında verim kaybına neden olduğu yapılan araştırmalarda tespit edilmiştir.” Dedi.

   Yapmış olduğu açıklamalarda vatandaşlarımıza dikkat etmeleri gereken hususları belirten Ziraat Mühendisi Tuğba Olgun sözlerine şu şekilde devam etti “Buğday yetiştiriciliğinde verimi belirleyen en önemli faktörlerden birisi de atılacak tohum miktarıdır. Mibzerle ekimde, dekara 20 kg buğday tohumu yeterlidir. Tohumluk miktarının düşük tutulması arazinin yeterli değerlendirilmemesi, yabancı ot sorununun artması gibi nedenlerden dolayı yine verimin azalmasına yol açar. Ekim sıklığı araştırmalarda tane / m2 olarak tespit edilmektedir.” Diyen Olgun mahsulün her evresinde dikkatli olunması gerektiğini dile getirdi. Ayrıca sözlerine şu şekilde devam etti “Uygun bir gübreleme için; toprakta mevcut bitki besin maddesi miktarının ve yetiştirilecek bitkinin besin maddesi ihtiyacını bilmek gerekir. Toprakta mevcut besin maddesi miktarı, ancak toprak analizleri ile anlaşılır. Bunun için ekimden 1-2 ay önce tekniğine uygun olarak alınacak toprak örnekleri analiz ettirilmeli, bunun sonucuna göre uygun gübreler kullanılmalıdır.” Dedi.                     Ayrıca gübre hususlarıyla ilgili olarak sözlerine ekleme yapan Ziraat Mühendisi Tuğba Olgun “Fosforlu gübreyi ekimde tohumla birlikte kombine mibzerle vermek en idealidir. Azotlu gübrenin yarısı, tarla yüzeyine gübre dağıtıcısı veya el ile serpildikten sonra mibzerle ekim yapılarak fosforlu gübrenin tohum derinliğine banda verilmesi sağlanmalıdır. Mibzerle ekim mümkün değilse fosforlu gübrenin tamamı ile azotlu gübrenin yarısı tohumla beraber toprak yüzeyine yeknesak olarak serpilmeli ve uygun bir ekipmanla tohum ve gübrenin ekim derinliğine inmesi sağlanmalıdır. Her iki ekim şeklinde de azotlu gübrenin ikinci yarısı, tercihen amonyum nitrat halinde kardeşlenme başlangıcında serpme olarak verilmelidir.” Diyerek sözlerini tamamladı. Yeni hasat döneminde vatandaşlarımıza tavsiyede bulunan Ziraat Mühendisi Tuğba Olgun 2020 yılında çiftçilerimizin bol hasatlı bir yıl geçirmeleri yönünde temennilerini dile getirdiler.

 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 381 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 540 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 612367 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 3.235.22.210
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 

ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com