Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
           
  GÜNCEL / CUMHURİYETİMİZİN 96’INCI YIL DÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
   
 
4.11.2019 tarihinde eklendi
515 defa okundu
CUMHURİYETİMİZİN 96’INCI YIL DÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Tüm Yurtta Olduğu Gibi İlçemizde De Düzenlenen Etkinliklerle Coşkuyla Kutlandı

         29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de düzenlenen etkinliklerle coşkuyla kutlandı. 28 Ekim Pazartesi günü Hükümet Konağı önünde Atatürk Anıtına Kaymakamlığın ve Belediye Başkanlığının çelenklerin sunulması ile başlayan Cumhuriyet Bayramı Coşkusu, 29 Ekim Salı günü de düzenlenen etkinliklerle devam etti.

                29 Ekim Salı günü Kaymakam Bekir Özen'in makamında Tebrikleri kabulü ile başlayan program Yıldızlar Stadyumunda devam etti. Tören alanında Kaymakam Bekir Özen ve Belediye Başkanı Ömer Codar, öğrencilerin, halkın ve protokolün bayramını kutlamasıyla başlayan program, Şehit İsmail Genç Anadolu Lisesi öğrencisi Eylül Sıla Pınarbaşı'nın işaret dili eşliğinde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla devam etti.

                Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Kaymakam Bekir Özen konuşmasında şu ifadelere yer verdi; Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşlarının 96 yıl önce milletimize çizmiş oldukları bu yolda milletçe emin adımlarla yürümekte ve uygarlık yolunda her geçen gün bir adım daha ilerlemekteyiz. Cumhuriyetin ilanı medeniyetimizin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarından biridir. Cumhuriyet milletimizin bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğimizin ifadesidir. Cumhuriyet milletimizin çağdaş dünyada hak ettiği yeri alma kararlığının göstergesidir. Cumhuriyet birlik ve beraberlik içerisinde hareket ettiğimizde olmaz denileni başardığımızın kanıtıdır. Değerli Çayıralanlılar 96 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önümüze koyduğu muasır medeniyetler seviyesine ulaşma hedefinde büyük mesafeler kat ettik. Cumhuriyetimizin kuruluş ideali olan bu hedeflere bugün her zamankinden daha yakınız. Artık hedefimiz Ülkemizi çağdaş dünyanın da ilerisine taşımaktır. 96 yıl önce cihan harbi ve İstiklal savaşından harap vaziyette çıkan bugün güçlü ekonomisi, insan haklarına saygılı, demokratik rejimi, dinamik nüfusu kuvvetli ordusu ve hepsinden önemlisi devlet ve milleti kaynaştırmayı başaran yönetim anlayışıyla saygın ve güçlü bir ülke haline gelmiştir” dedi.

                Özen” Değerli hemşerilerim millet ve devlet olarak 96 yılda ulaştığımız nokta ortadadır. Ancak bu kazanımlarla ulaştığımız nokta bizi asla rehavete düşürmemelidir. Millet ve devlet olarak önümüzde kat edilecek mesafe ve atmamız gereken adımlar olduğunun bilincindeyiz. Ülkemizin jeopolitik konumu nedeniyle ülkemizin üzerinde oynanan oyunlar her zamankinden daha güçlü olmamızı gerektirmektedir. Ülke ve millet olarak daha da kuvvetli olmak ve karşımıza çıkan engelleri aşa bilmek için ihtiyacımız olan en önemli husus birlik ve beraberliğimizdir. İstiklal mücadelesindeki başarımızı nasıl birlik ve beraberliğimize borçluysak bugün önümüze çıkan engelleri aşmak için yine birlik ve beraberliğe ihtiyaç vardır. Cumhuriyet kurulurken bu ülkenin 4 bir yandan çıkıp bu vatanın bağımsızlığı uğruna cephelerde can veren şehitlerimiz birlik, beraberlik ve üstün fedakarlıklar sayesinde ülkeyi işgalden kurtarmışlardır. Şairin “ Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır” ifadesinde anlam bulduğu üzere bu topraklar onların sayesinde hürriyet kazanmıştır. Sevgili gençler milli mücadele sonucunda sıkıntılı ve yokluklar içerisinde büyük fedakarlıklarla kurulan Türkiye Cumhuriyetini yaşatmak, sonsuza kadar korumak, gelecek nesillere en iyi şekilde devretmek en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır. Ülkemizi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği çağdaş medeniyetler seviyesine sizler taşıyacaksınız. Bu konuda sizlere olan güvenim tamdır. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşlarını, şehit ve gazilerimizi, Barış Pınarı harekatında mücadele eden kahraman askerlerimizi saygı, minnet ve şükranla anıyor, tüm Çayıralan halkının Cumhuriyet Bayramını kutluyor hepinize saygılarımı sunuyorum” dedi.                          Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılmasının ardından Mehmet Akif İlkokulu öğrencilerinden Mustafa Kayra Altun “Cumhuriyet” adlı şiirini okudu.                   Şehit Yarbay Yusuf Turgut Ortaokulu öğrencileri, beden eğitimi öğretmeni Abdullah Koçer’in yönetiminde “ront” gösterilerini sundular. Şehit Yarbay Yusuf Turgut Ortaokulu öğrencilerinden Nur Efşan Sarıaslan “kalk Yiğidim” adlı şiiri okumasının ardından Yukarı Yahyasaray Ortaokulu öğrencileri hazırlamış oldukları oratoryo gösterileri sundular. İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinden Melike Koçak “Birlik “ adlı şiirini okudu.

                Şehit Yarbay Yusuf Turgut Ortaokulu öğretmen ve öğrencilerinin hazırlamış oldukları “Barış Pınarı Harekatı” gösterilerini sundular. Barış Pınarı Harekatı gösterisi büyük ilgiyle izlenirken, vatandaşlardan da büyük alkış aldı. Gösterinin bitmesinin ardından Şehit İsmail Genç Anadolu Lisesi Müzik öğretmeni Hazal Demir ve öğrencileri müzikal dinletiler sundular.

                 Şehit İsmail Genç Anadolu Lisesi öğrencisi Eylül Sıla Pınarbaşı'nın “Bugün” adlı şiirini okumasının ardından Şehit İsmail Genç Anadolu Lisesi ve Şehit Ali Mehmet Vurel İmam Hatip Lisesi tarafından hazırlanan koreografi gösterisi ile tören son buldu.              
 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 91 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 561 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 602524 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 18.208.132.33
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 

ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com