Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
           
  GÜNCEL / MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANDI
   
 
17.11.2019 tarihinde eklendi
888 defa okundu
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANDI

Çayıralan İmam Hatip Ortaokulu Mevlid-i Nebi Haftası Münasebetiyle program düzenledi

                Çayıralan İmam Hatip Ortaokulu Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)'in doğumunun 1448. Yıl dönümü münasebetiyle program düzenledi. Çayıralan İmam Hatip Ortaokulu öğretmenleri ve öğrencilerinin hazırladığı Mevlid-i Nebi anma programı 13 Kasım Çarşamba günü Dr. Yusuf Coşan Belediye Kültür Merkezinde saat 19:30'da gerçekleştirildi.

                Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından program 8'inci sınıf öğrencisi Fatih Burak Kaplan'ın Kuranı Kerim tilavetiyle başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını İmam Hatip Ortaokulu Müdür Hakkı Açıkgöz yaptı.

                İmam Hatip Ortaokulu Müdür Hakkı Açıkgöz yapmış olduğu konuşmasında “Ülkemizde ve tüm dünyada, peygamberimizin dünyayı şereflendirdiği gün ve gecesi müslümanlar arasında yüzyıllardan beri büyük bir coşku ile kutlanmakta, sevgili Peygamberimiz derin bir saygı ile anılmaktadır. Yer yüzünde şimdiye kadar gelmiş geçmiş hiçbir insan, onun kadar sevilmedi, onun kadar anılmadı. Dünyada gelmiş geçmiş hiçbir insanın vefatının ardından ona duyulduğu kadar üzüntü duyulmadı, göz yaşı dökülmedi ve yine hiçbir insan onun kadar özlenmedi. Allah cc insanoğlunu “Eşref-i Mahlukat” yani yaratılmışların en şereflisi olarak yaratmış ve merkeze de “habibim” yani sevgilim dediği peygamberimizi koymuştur. Peygamberimiz doğumundan sonra Hira dağında ilk vahiy alışına kadar Allah tarafından korunmuş, ahlakıyla insanlara önder olmuştur. 40 yaşında ilk vahiyle beraber kutlu çağrı islam daveti başlamıştır. Onun doğduğu çağda dünyanın her tarafında cehalet, zulüm ve ahlaksızlık almış yürümüş, Allah inancı unutulmuş, insanlık korkunç ve karanlık bir duruma düşmüş, dünya yaşanmaz hale gelmişti. Onun insanlığa sunduğu ilahi mesajın aydınlığı ile tüm cahiliyye adetleri bir anda terk edilmiş, çok kısa bir zamanda insanlığın iftihar tablosu diye adlandırdığımız asr-ı saadet dönemi yaşanmış yirmi üç yıl gibi kısa bir zaman sürecinde İslam bütün Arap yarım adasına yayılmış bütün dünyaya model olma özelliğine sahip bir iman ve ahlak toplumu oluşmuştur” dedi.

                Açıkgöz “Günümüz Müslümanlarına düşen sorumlulukta bu ışıklar saçan kandili hem içimizde hem de çevremizde yeniden keşfetmek ve onun telkin ettiği değerleri hayatın içine taşımaktır. Dün olduğu gibi bu gün de insanlığın rehberi, önderi ve yol göstericisidir. Efendimizin doğumu, aleme rahmettir. Son mesajın taşıyıcısı, insanlığın on davetinin sesidir o. Onun doğumuyla karanlıklar boğulup, aydınlık bir çağ başladı. Onun peygamberliğiyle Allah insanlığa son mesajını Kur'an-ı ulaştırdı” dedi.

                 Günün anlam ve önemini belirten konuşmasının yapılmasının ardından 40 hadis konulu video gösterisi yer aldı. İmam Hatip Ortaokulu 8'inci sınıf öğrencilerinin oratoryo gösterilerinin ardından 6'ıncı sınıf öğrencisi Döndü Nur Akbulut “Habibullahı sevmek” adlı şiirini okudu. 8'inci sınıf öğrencileri Metin Can Turgut ve Fatih Burak Kaplan Hacivat ve Karagöz oyunu canlandırdı.                         Arda Demir, Yusuf Mirza Çam ve Yüksel Kafadar'ın semazen gösterilerinin ardından ney dinletisi yer aldı. Hadis yarışmasının ardından İlçe Müftüsü Yüksel Çelik'in hatimlerin ve salavat-ı şeriflerin duasını yaptı. Program İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bozdağ'ın şiir okumayla son buldu.         

 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 89 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 222 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 617974 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 18.204.55.168
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 

ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com