Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
           
  GÜNCEL / KORONA VİRÜSLE MÜCADELE DEVAM EDİYOR
   
 
22.03.2020 tarihinde eklendi
377 defa okundu
KORONA VİRÜSLE MÜCADELE DEVAM EDİYOR

Ülkemizde de Hızla Yayılmaya Başlayan Korona Virüse Karşı, Yozgat Genelinde Tüm Belediyelerde Mücadeleye Devam Ediliyor.

                Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya hızla yayılan Korona virüs Ülkemizde de görülmeye başlanmasıyla birlikte Yozgat genelindeki bütün belediyeler tedbir aldı. Belediyelerin bir çoğu sadece dezenfektan işlemlerine devam ederken, bazı belediyeler ise Yozgat’ta daha radikal kararlar alarak, vatandaşların yanında oldular. Yozgat belediyesi 65 yaş üstü, kronik hastalığı olan ve engelliler için ihtiyaçlarını getirip evlerine teslim etti. Sarıkaya Belediyesi ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yayınladığı genelge öncesinde Korona Virüs tedbirleri kapsamında işyerlerini kapalı tutan belediye kiracılarından kira parası ile diğer esnaftan ise ilan reklam ve çevre temizlik vergisinin bir bölümünün alınmayacağını duyurdu.            

                Ülkemizde de vaka sayılarının artmasıyla birlikte Korona virüse karşı tedbirler alınmaya başlandı. İnsani ölümlere ve ekonomik krizlere neden olan Korona virüse karşı başlatılan Ulusal mücadeleler de dışardan gelen turistler ve umreciler 14 günlük karantina alınırken, toplu mekanlarında kapatılması kararları alındı. Korona Virüse karşı alınan tedbirler kapsamında Hükümet, korona virüsün etkilerini azaltmak için “Ekonomik İstikrar Kalkanı” adını verdiği paketle 100 milyar liralık bir kaynak ayırdı.

                Korona virüse karşı ulusal olarak verilen mücadelelerde İlimizde gerek Kamu Kurumları olsun gerek Belediyeler olsun üstün mücadele sergilemekteler. Yozgat'taki bütün belediyelerin imkanları doğrultusunda verdikleri mücadeleler halkı sevindirirken aynı zamanda verdikleri mücadeleler de halk tarafından takdir topladı. Korona virüse karşı verilen mücadelelerde takdir toplayan bazı belediyeler hangileri, ne gibi önlemler aldı.

Belediyelerin Çalışmaları Aralıksız Sürüyor

                ÇAYIRALAN BELEDİYESİ

İlçemizde de Korona virüse karşı alınan tedbirler kapsamında Çayıralan Belediyesi tarafından Kamu kurumları, bankalar, vatandaşların kullandığı toplu yerler, cadde ve sokaklar, park ve bahçeler, camiler, dükkanlar, apartmanlar Belediye Ekiplerince dezenfekte edildi. Korona virüse karşı Çayıralan Belediyesi halkın sağlığı açısından ziyaretçi kabul etmeme kararı aldı. Çayıralan Belediyesinin Korona virüse karşı verdiği mücadeleler halk tarafından olumlu karşılandı.

SARIKAYA BELEDİYESİ

Komşu İlçemizin Belediye Başkanı Ömer Açıkel'in Korona Virüse karşı verilen mücadelelerde örnek davranışları dikkat çekti. Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel, Korona virüsle mücadele kapsamında her aboneye 10 ton ücretsiz su sağlarken aynı zamanda virüs nedeniyle piyasaların durgunlaşmasından dolayı salgın boyunca Belediyenin dükkanlarında kiracı olarak bulunan vatandaşlardan da kira ücreti de almayacak.

                Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel “Her su abonemizden bu süreçte aylık 10 ton su bedeli alınmayacaktır” dedi. Hiçbir virüs alacağımız tedbirlerden güçlü değildir diyen Av. Ömer Açıkel faturalı su abonelerinden 10 Ton su bedeli düşülecektir. Kartlı su aboneleri ise belediye su işleri şefliğine gidip 10 ton suyu ücretsiz olarak kartlarına yükletebilir” dedi.

                Başkan Açıkel'in Çevre Bakanlığı tarafından henüz genelge yayınlanmadan 1 hafta önce vatandaşa desdek çalışmaları bu kadarla da sınır kalmadı.  Başkan Açıkel inisiyatif kullanarak 14 yaşın altında çocuğu olan bayan personellerini, hamile ve engelli personellerini idari izinli sayarak Sarıkaya Belediyesi'nde tedbirlerin en üst düzeyde uygulandığını göstermiş oldu.

                Son olarak 16 Mart Pazartesi gecesinden itibaren uygulanacak olan insanların toplu olarak bulunduğu işyerlerinin kapatılması kararının açıklanmasından sonra gazetecilere açıklama yapan Başkan Açıkel şunları belirtti; “Koronavirüs ile mücadele kapsamında faaliyeti durdurulan işyerlerinden; mülkiyeti Belediyemize ait olan kiracı durumunda olan yerlerden, faaliyetleri askıda kaldığı müddetçe kira bedeli alınmayacaktır. Belediyemizle kira ilişkisi olmayan ve tedbiren kapalı kalan işyerlerinin ilan ve reklam vergilerinden de kapalı kaldıkları süre oranında indirim yapılacaktır. Zabıta Müdürlüğümüz bu konuda çalışmalarına başlamıştır. dedi.                 Sarıkaya Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel'in bu tutumu ilçe halkından ve vatandaşlardan çok olumlu tepkiler aldı.

Sokağa Çıkma. İhtiyaçlarını Biz Getirelim

YOZGAT BELEDİYESİ

Korona virüse karşı verilen Mücadelelerde Yozgat Belediyesi okul, cami, park, otobüs durakları, toplu taşıma araçları, eğlence mekanları ve resmi kurumlarda dezenfekte çalışması gerçekleştirirken, zabıta ekipleri ise virüsü fırsata çevirmeye çalışan işletmelere karşı dükkan, mağaza ve marketleri denetledi.

                65 yaş üstü, kronik hastalığı olan ve engelliler için ihtiyaçlarını getirip evlerine teslim etti.            Yozgat Belediyesi, İlk korona virüs vakasının görülmesinin ardından sterilizasyon ve dezenfekte çalışmalarına başladı. İl genelinde bulunan okul, cami, park-bahçe, spor sahaları, toplu taşıma araçları ile durakları, çöp kutuları, çeşmeler, kamu kurum ve kuruluşları gibi alanlarda ilaçlama çalışmaları gerçekleştiriyor. Öte yandan Yozgat Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler, özellikle temizlik ve dezenfektan ürünleri, kolonya, maske ve bazı gıda ürünlerinin fiyatlarında fahiş artışlar olduğu yönündeki şikâyetler üzerine sahaya inerek ilçe genelinde denetim ve uygulama yapmaya devam ediyor. Ekipler, gıda ve hijyen ürünlerinin fiyat etiketlerini ve faturalarını kontrol ederek işletmecilere anormal fiyat artışlarına karşı uyarılarda bulunuyor.

                Belediye Başkanı Celal Köse, yaptığı açıklamada, "Koronavirüs salgının ülkemizde görülmesiyle, ilimizin tamamında önlemlerimizi aldık. Mart ayı içerisinde yapmayı planladığımız tüm etkinliklerimizi iptal ettik. İlimizde ki ortak kullanım alanlarında dezenfekte çalışmaları, sokaklarımızda ilaçlama çalışmaları devam ediyor. Yine aynı şekilde Zabıta ekiplerimiz, ilçemizde bulunan market, dükkan ve mağazalarda denetim yaparak, virüsü fırsata çevirmeye çalışan işletmelere göz açtırmıyor. Başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere, devletimizin ve hükümetimizin tüm kurumları, koronavirüs salgınına karşı gereken tüm önlemleri almış, gerekli çalışmaları başlatmıştır. Bizler de yerel yönetimler olarak, hemşehrilerimizin sağlığının korunması ve sürdürülmesi noktasında üzerimize düşen görev ve sorumluluğu yerine getirmek için çalışıyoruz" diye konuştu.

AKDAĞMADENİ BELEDİYESİ

Korona Virüsle mücadele kapsamında acil eylem planı oluşturuldu. Berber ve Bayan kuaförleri ile yapılan toplantılarla hijyen ve virüsle ilgili bilgiler verildi. Tüm cadde ve sokaklar ile park ve bahçeler, tüm kamu kurum ve kuruluşları ile ilçede faaliyet gösteren tüm işyerleri  dezefnektan ilaçları ile  ilaçlandı. Ticari taksiler ile toplu taşıma araçları dezenfektan yapıldı. Perşembe günleri kurulan halk pazarı kapatıldı.

SORGUN BELEDİYESİ

“siz gitmeyin biz geliyoruz” sloganı ile Yozgat belediyesinde olduğu gibi 60 yaş üzeri tüm vatandaşların ve engelli vatandaşların ihtiyaçları belediye tarafından temin edildi. Kamu kurum ve kuruluşları ile tüm cadde ve sokaklar, ilçedeki tüm işyerleri dezenfaktan yapıldı.

BOĞAZLIYAN BELEDİYESİ

Tüm cadde ve sokaklar, kamu kurum ve kuruluşları, sebze ve meyve pazarı, toplu taşıma araçları, park ve bahçeler ile işyerleri dezenfektan amaçlı ilaçlandı. Pazarda ve marketlerde fahiş fiyata mal satan tüm işletmelere gerekli işlemler yapıldı.

YERKÖY BELEDİYESİ

Tüm kamu kurum ve kuruluşları, cadde ve sokaklar ile park ve bahçeler ile toplu taşıma araçları dezenfektan amaçlı ilaçlandı.

ÇANDIR BELEDİYESİ

 İlçede bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşları ile köy camileri, ilçedeki işyerleri tüm cadde ve sokaklarla birlikte toplu taşıma yapan tüm araçlar dezefnektan amaçlı ilaçlandı.

 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 97 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 561 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 602530 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 18.208.132.33
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 

ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com