Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
           
  GÜNCEL / SALGIN SONRASI İLK CUMA NAMAZI KILINDI
   
 
31.05.2020 tarihinde eklendi
252 defa okundu
SALGIN SONRASI İLK CUMA NAMAZI KILINDI

Korona Virüs Tedbirleri Kapsamında Camilerde Cemaatle Birlikte Cuma ve Vakit Namazlarının Kılınmasına Ara Verilmesinin Ardından, Gelişen Durumlarla Birlikte Korona Virüsü Salgını Sonrası Tekrar Camilerde Cemaatle Birlikte İlk Cuma Namazı Kılındı

                Tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayılan korona virüsünün Ülkemizde de görülmesinin ardından Camilerde Cemaatle birlikte Vakit ve Cuma namazlarının kılınmasına ara verilmişti.

                Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 16 Mart tarihinden itibaren ara verilen Vakit ve Cuma Namazları 74 gün sonra tekrar cemaatle birlikte kılınmasına izin verildi.

                Ülke genelinde kılınan Tarihi Cuma namazında, Cami ve mescitlerde cemaatle namaz kılınabilmesi amacıyla ilgili Bakanlıklar ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde kılındı.

                Belirlenen kurallar çerçevesinde, Cami ve mescitlerde cemaatle birlikte yalnızca öğle, ikindi ve Cuma namazları kılınmazına izin verilirken diğer vakitlerde münferiden namaz kılmak isteyenler için cami ve mescitler açık tutulması kararı alındı. Öncelik cami bahçesi/avlusu, açık alanlar olmak üzere meteorolojik/mevsimsel şartlara göre öğle ve ikindi namazları cami içinde kılınabilecekken Cuma namazları ise cami içerisinde kılınmaması kararı alındı.

                Kurallar çerçevesinde İlçemizde de belirlenen bölgelerde salgın sonrası ilk Cuma namazı kılındı. İlçemizde ise Merkez Aşağı Cami (Yanı),  Nur Cami (Ön bahçesi), İmam Hatip Cami (Bahçesi), Şehitler Cami (bahçesi) ve Çokradan Mahallesi Merkez Cami (Bahçesi) bölgeleri belirlendi ve bu bölgelerde cemaat birlikte Cuma namazını kılabildiler.

                Belirlenen bölgeler ise cami görevlileri tarafından temizlendi ve sosyal mesafe kuralına uyularak cemaat için düzen oluşturuldu. 

                Korona virüsü salgını sonrası olumlu geçen sürecin ardından salgın sonrası kılınan Tarihi Cuma namazında, Cemaat evlerinde abdestlerini alarak camiye geldi. Cuma namazı kılmak için gelen vatandaşlar ise güvenlik güçleri tarafından namaz kılınacak bölgeye teker teker alındı.

                Salgın sonrasında cemaatle birlikte ilk kılınan Cuma namazında, cemaat evlerinden getirdikleri seccade ile Cuma namazlarını kıldılar. Cuma namazı farzı sonunda namaza son verilirken, yetkili imam hatipler sünnet ve tesbihlerin evlerde yapılacağını söyleyerek vatandaşların kontrollü bir şekilde alandan ayrılması sağlandı.

 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 78 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 127 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 609588 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 35.173.48.53
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 

ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com