Tr
  .
  Foto Galeri Video Galeri Künye Gizlilik İletişim
  GÜNCEL EKONOMİ EĞİTİM SAĞLIK SİYASET SPOR İLANLAR HABER ARŞİV
           
  GÜNCEL / YANGINLARA KARŞI HAZIRLIKLAR TAMAM
   
 
29.06.2020 tarihinde eklendi
79 defa okundu
YANGINLARA KARŞI HAZIRLIKLAR TAMAM

Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü Organizesinde, Çayıralan Orman İşletme  Müdürlüğü Personellerine Yangın Tatbikatı Eğitimi Verildi ve Araçlara Bakım ve Onarım Yapıldı.

                Çayıralan Orman İşletme Personelleri olası Orman yangınlarına karşı hazırlıklarını büyük ölçüde tamamladı.                   Havaların ısınması ve yangın sezonuna girilmesiyle  birlikte personelin donanımlı olması için Kayseri Bölge Müdürlüğü, İlçemizde yangın eğitimleri düzenledi.

                Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü, İlçemizde de Personeli orman yangınları konusunda bilgilendirmek için Çayıralan Orman İşletme Müdürlüğü'nde eğitim düzenledi.         Çayıralan Orman İşletme Müdürlüğü'nde düzenlenen eğitimde Orman İşletme Şefleri, Orman Muhafaza Memurları, Orman Yangınlarıyla Mücadele Hizmetlerinde Çalışan İşçilere Eğitim verildi.

                Orman İşletme Müdürlüğünde düzenlenen eğitimde orman yangınlarıyla mücadele hizmetlerinde görevli personellere, olası yangınlarda nasıl davranılacağı, yangın ekipmanlarının neler olduğu, nasıl kullanılacağı, yangın organizasyonunun nasıl işlediği konuları anlatıldı.

                Gerçekleştirilen eğitim tatbikatı hakkında bilgi veren Çayıralan Orman İşletme Müdür Yardımcısı Yunus Ünal “22 Haziran 2020 tarihinde Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü Koruma Şube Müdürü Cemal Yeşil Yaprak ve 1 teknik personel tarafından Çayıralan Orman İşletme Müdürlüğümüzün, Yangın ekiplerine tatbikat eğitimleri verildi. Personellerimize yangında neler yapması gerektiği, yangını nasıl söndürmesi gerektiği gibi önemli konular anlatıldı” dedi.

                Ünal “Yangınla mücadele kapsamında Orman İşletme Müdürlüğümüzde bir İlk müdahale aracı, bir arazöz aracı, birde su ikmal aracımız bulunmakta. İşletmemizde aynı zamanda 18 yangın işçisi ve 19 orman muhafaza memurumuz bulunmakta”  dedi.

                Son yılların en sıcak yılı olması beklenen bu yaz mevsiminde ise tüm tedbirlerin alındığını belirten Yunus Ünal “Orman yangınlarına karşı 3 kulemiz var ve kulelerimiz aktif durumda. İhbar hattımıza gelen ihbarı değerlendiriyor ve ormanlarımızda çıkan yangınlara müdahale ediyoruz” dedi.

112’Yİ HEMEN ARAYIN

                Yangınların büyümeden kontrol altına alınması gerektiğini belirten Orman İşletme Müdür Yardımcısı Yunus Ünal “Vatandaşlarımız en ufak yangını, dumanı ormanlarımız içerisinde gördüğünde hiç beklemeden 112’yi arayıp ihbarda bulunsunlar. Vatandaşlarımız eskiden 177’yi arayarak ihbarlarda bulunuyordu artık yeni sistemle birlikte 112’yi arayarak ormanlarımızda çıkan yangınları bizlere iletebilirler ve bizlerde zamanında müdahalede bulunabiliriz. Yangına müdahale de ise vatandaşlarımızın bizlere vermiş olduğu destekler büyük önem arz ediyor. Bu ormanlar hepimizin ormanları, bu zamana kadar her yangında vatandaşlarımız gerek traktörleri olsun gerek evlerindeki hırdavatlarla bizlere büyük destekte bulundular.  Ormanlarımız için büyük tehditlerden biri olan yangınlarda ise vatandaşlarımız desteklerini bizlerden esirgemesinler” dedi.

ORMANIMIZI TEMİZ TUTALIM

                Pandemi süreci ile birlikte ormanlarımızda yok denecek kadar az çöplerin kaldığını belirten Yunus Ünal “Pandemi sürecinin tek olumlu yanlarından biri  ormanlarımızda çöp kalmadı. Ormanlarımızda en büyük sıkıntı insanlardan kaynaklanıyor. Bazı duyarsız vatandaşlar piknik yaptıktan sonra çöpleri doğada bırakıyor ve ateşlerini söndürmeden evlerine gidiyorlar. Biz Orman İşletme Müdürlüğü olarak gördüğümüz çöpleri topluyoruz fakat bırakılan cam şişelerin güneş ışığıyla birlikte mercek etkisi yapması nedeniyle ve söndürülmeyen piknik ateşleri yüzünden gerek 10 gerek 100 hektar alanlık ormanlarımız yok oluyor. Bütün vatandaşlarımızı bu konuda uyarmak istiyorum. Piknik yaptıktan sonra Gelecek nesillerimiz için çöplerimizi doğada bırakmayalım ve ateşlerimizi  söndürelim” dedi.

 

 

 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
SİTE ANKET  
 
İLANLAR  
 
 
REKLAM ALANI  
 
 
HAVA TAHMİN  
YOZGAT İLİ HAVA DURUMU
YOZGATYOZGAT
 
LİNKLER  
 
 
SİTE SAYAÇ  
 
Bu gün sitemizi : 78 kişi ziyaret etti
Dün sitemizi : 127 kişi ziyaret etti
Toplamda sitemizi : 609588 kişi ziyaret etti
İp Numaranız : 35.173.48.53
Sitemizde toplam kez gezinti yaptınız
   
 
 

ÇAYIRALAN HABER
Çayıralan Haber Gazetesi © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım : ayhan-v@hotmail.com