GÜNCEL HABER
Tarih: 12.1.2023
Görüntülenme: 466
Haberi Yazdır
Hem sağdan sopa yedim hem soldan


Ticarette 50 yılını deviren Ayakkabıcı Yüksel Doğru, Çayıralan’da esnaflık yapmanın zor olduğunu dile getirerek; ”Faşist dediler solcular dövdü, komünist dediler sağcılar dövdü. Babamın dayağı ise başımdan hiç eksik olmazdı” dedi

            1969-1989 yılları arasında babasının yanında esnaflığa başlayan ve 1989 yılından bu yana 34 yıldır ise kendi ismiyle faaliyet gösteren ilçemiz sevilen esnaflarından Ayakkabıcı Yüksel Doğru, Çayıralan’daki esnaflık hayatını gazetemize anlattı.

            “Babamın dayağı hiç başımdan eksik olmazdı” diyen Ayakkabıcı Yüksel Doğru; “Rahmetli babam her hata yaptığımda ayakkabı çekeceği veya eline geçen ayakkabıyı kafama çalardı. Çok zor çocukluğum geçti. Ardından Çayıralan’da sağ ve sol olayları ise bizlere daha ağır darbe vurdu” dedi.

            İlk olarak babası ile birlikte yürüttüğü esnaflık hakkında bilgi veren Yüksel Doğru 1970’li yıllardaki Çayıralan’ı anlatarak bizlere ışık tuttu. 1965 Yılında Babasının Avusturya’yı terk ederek Curali Köyünde esnaflığa başladığını o tarihte ilk kahvehane açtığını, Köydeki özellikle bayanların “çocuklarımızı, eşlerimizi kumar ile zehirleyecek misin? Ocağımızı mı batıracaksın?  serzenişlerinden sonra kahvehane masa ve sandalyesini köyün ortasında yaktığını ve kahvehaneyi bitirip bakkal açtığını söyledi.

            6-7 yaşlarına gediğinde  babası ile birlikte esnaflık faaliyeti yürüttüğünü, Köyde açtıkları bakkalda, gıda, metre malı manifatura (pazem, kumaş, patiska, keten, kefen bezi, kadın şalı, eşarp vb) gaz yağı, sebze ve meyve sattıklarını aynı zamanda 5 adet eşekleri ile Çayıralan’a haftada bir gelip Salı günleri de tezgah açtıklarını dile getirdi.

            O dönemde ulaşımın çok sıkıntılı olduğunu dile getiren Doğru;  hem mal temininde hem de perakende satışta eşeklerden faydalandıklarını söyledi.

            Çayıralan’a ilk ayakkabı dükkanını 1972’de açtıklarını söyleyen Doğru; “Belirli bir süre hem gıda hem ayakkabı işi ile uğraştık. Sonrasında gıda işini başka bir köylümüze devrettik. 1989 yılına kadar babamla ayakkabı satıcılığı işini birlikte yürüttükten sonra 1989 yılında tamamen ben yapmaya başladım. O gündür, bu gündür devam ediyorum. Zengin olamadık. ama muhanete de muhtaç kalmadık” dedi.

            1980’lı yıllar ile bu günümüzü karşılaştıran Ayakkabıcı Yüksel Doğru; “o günlerde ilçenin nüfusu kalabalıktı. En az 12-13 Bin insanımız vardı. Ama Çayıralan o günden bu yana sürekli kan kaybetti. Ben burada 50 yıla yakın Çayıralan’dayım. Halen yabancı gözüyle bakılıyorum. Hele 1980’lı yıllardaki sağcılık ve solculuk Çayıralan’a çok şey kaybettirdi. Köyden yaya olarak buradaki iş yerimizi açmaya gelirdik. Bir gün köyden ilçeye geldiğimde solcular beni çevirdi. Sen faşistsin. Sağcılarla fazla görüşüyorsun diyerek bana öyle bir sopa attılar ki unutamam. Bir seferinde de akşamüstü iş yerini kapattım köye dönerken bu seferde sağcılar yolumu çevirdiler. Ellerinde tüfeklerle. Halen içlerinde yaşayanlar var. Onlarda bana ‘sen komünistsin. Solcularla sürekli berabersin’ diyerek yapmadıkları hakaret kalmadı üzerime yürüdüler. Beni tartakladılar. o gün bu gündür siyasetten tiksindim. Hayatta hiç bir partiye mensup olmadım. Sandığa gittiğimde kesinlikle parti gözetmeksizin şahsa bakar oyumu öyle kullanırım” dedi.

            Curali’den Çayıralan’daki işyerine sürekli yaya olarak gidip geldiğini dile getiren Yüksel Doğru bir seferinde de kurtlar tarafından saldırıya uğradığını ve 5 kurdun saldırısından eski cezaevi önündeki kapıda nöbet tutan askerlere sığınarak kurtulduğunu söyledi.

            İlçedeki nüfus azlığının işlerini olumsuz etkilediğini dile getiren Ayakkabıcı Yüksel Doğru; “şimdilerde internetten alışveriş çoğaldı. İnsanlarımız veresi olursa bizleri tercih ediyor. Borçlu olduklarında bir daha dükkanımıza adım atmıyorlar. Bana borcu varsa, yanımdaki kuruyemişçiye uğramıyor. Ona borcu varsa benim dükkanıma adım atmıyor. Fiyatlar da yerinde durmuyor. Veresi verdiğimiz ayakkabıda üstüne fark koyamıyoruz. Parasını da uzun süre sonra aldığımızda sattığımız malı yerine koyamıyoruz. Yinede ayakta kalmak için mücadelemizi sürdüreceğiz. Benim üzerime kaç ayakkabıcı geldi geçti, Kimi battı, kimi devretti kapattı. Ama bizler azimle ayakta kalmayı başardık. Çocuklarımın okulları bitene kadar da sürdürmeyi düşünüyorum” dedi.
İLGİLİ RESİMLER
ÇAYIRALAN HABER 2021 Tüm Hakları Saklıdır
Çayıralan HABER, Doğru ve İlkeli Haber ,Telefon: 0 542 310 6158, Reklam ve Tüm İlanlarınız için, www.cayiralanhaber.com