GÜNCEL HABER
Tarih: 19.1.2023
Görüntülenme: 149
Haberi Yazdır
ÜSYE VE ÇOCUKLAR


            Çayıralan Toplum Sağlığı Merkezi Başkanımız Dr. Oğuzhan Ünsal çocuklarda kış aylarının gelmesiyle artan ÜSYE(Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu) vakalarıyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu.

            Üst solunum yolu enfeksiyonu özellikle kış aylarında çocukların en büyük sorunu olarak ortaya çıkmaktadır.

Burun, ağız, yutak ve gırtlağın ayrı ayrı enfekte olması halinde üst solunum yolu hastalıklarına yakalanılmış olunur. 1 yaşına kadar anne sütü sayesinde koruma altında olan çocuklar daha seyrek hastalanmaktadır. Daha sonrasında ise kendi bağışıklık sistemlerinin devreye girmesi ve bu durumun da yetersiz olması sorunların başlamasına neden olabilir. Anaokuluna başlayan çocuklar yeni mikroplar ile tanışacak ve kalabalık ortamlara girdikçe hastalıklara yakalanma riski de aynı oranda artacaktır.

Çocuğunuz İyi Havalandırma Yapılmayan Mekânlarda Hastalıklara Daha Kolay Yakalanabilir        

            Enfeksiyon geçirdikçe gelişen bağışıklık sistemi normal şartlar altında çocukların ilerleyen yıllarda daha az hastalanmalarını sağlayacaktır. Yılda 5 ila 8 kez ÜSYE yaşayan çocuklar (bu durum da normal kabul edilmektedir) zaman içinde daha az hastalanmaya başlayacaktır. Anaokuluna başlanan ilk yıl veya okula başlandığı zaman bu sayının 10-12'ye kadar çıkması söz konusu olabilmektedir. Doktorların uygun bulması halinde yılda 10 kereden daha fazla hastalanan çocukların detaylı bir kontrolden geçirilmesi uygun olacaktır. Sık sık nezle olmamıza neden olan virüs çeşitleri 200'ün üzerindedir. Hapşırma ve öksürük yoluyla ortama yayılan virüsler solunum yolu ile vücuda yerleşir.

 

Kış Döneminde Hastalıklar Neden Daha Sık Görülür?

 

Kalabalık ve havasız ortamlar hastalıkların daha çok görülmesine neden olmaktadır. Kalabalık ortamlar bulaşma süreci daha hızlı bir şekilde daha fazla kişiyi etkisi altına alabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonu sadece bebek ya da çocukları değil aynı zamanda yetişkinleri de ciddi şekilde etkilemektedir. Gereksiz ilaç kullanımı yerine vücudun bağışıklık sisteminin doğal yollardan desteklenmesine önem verilmelidir. Mutlak suretle istirahat bu hastalığın tedavisinde uygulanması gereken en önemli yöntemdir. Süreç içinde sıvı ve gıda alımının desteklenmesi iyileşmeyi hızlandıracaktır.                 

            Son olarak Dr. Ünsal İlçemizde de Aile Sağlığı Merkezimiz, devlet hastanemizin aile hekimliği birimleri gün içinde, devlet hastanemizin acil servisi ise 7 gün 24 saat vatandaşlarımıza kesintisiz olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Tüm vatandaşlarımıza sağlıklı günler diliyorum diliyorum.'' dedi.
İLGİLİ RESİMLER
ÇAYIRALAN HABER 2021 Tüm Hakları Saklıdır
Çayıralan HABER, Doğru ve İlkeli Haber ,Telefon: 0 542 310 6158, Reklam ve Tüm İlanlarınız için, www.cayiralanhaber.com