EKONOMİ HABERİ
Tarih: 18.8.2023
Görüntülenme: 812
Haberi Yazdır
GÜNGÖR ÇİFTÇİNİN YANINDA


Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör; Beraberinde Ak Parti Sarıkaya İlçe Başkanı Ufuk Öcal ile birlikte Toprak Mahsülleri Ofisini sık sık ziyaret ederek çiftçinin sesi oluyor

            2023 yılı itibariyle bölgemizde yağışların fazla olması sebebiyle buğday ekili alanlarda pas hastalığı oluşmuş, hastalık nedeniyle de üründe bozulmalar oldu. Toprak Mahsülleri Ofisi ise bu yıl Yozgt genelinde rekor alım gerçekleştirirken, ilaçlı mücadele yapmayan çiftçinin bozuk olan buğdayını geri çevirdi. Toprak Mahsülleri Ofislerinde çiftkçiler ile ofis yetkililerince zaman zaman tartışmalar yaşanırken, Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör sık sık Toprak Mahsülleri Ofisi’ini ziyaret ederek çiftçinin sesi olmaya gayret gösterdi. Her fırsatta ofise gidip oradaki çiftçilerle sohbet eden Güngör ofis ile çiftçi arasında köprü olmaya çalıştı.

            Beraberinde Sarıkaya  Ak Parti İlçe Başkanı Ufuk Öcal'la Toprak Mahsülleri Ofisini ziyaret eden Güngör ve Öcal bir kez daha çiftçinin yanında olduklarını gösterdiler.

            Gazetemize açıklama yapan Sarıkaya Ak Parti İlçe Başkanı Ufuk Öcal; Ofisi son ziyaretlerinde alım işleminin yavaşladığını farkettiklerini, yavaşlamanın ise personel eksikliğinden kaynaklanması sebebiyle hemen ilgili kuruluşları arayıp, çare üretmeye başladıklarını söyledi.

            Mahsül alımının yavaş olması TMO da eleman eksikliğinden olduğu fark edilince, Başkan Güngör ve Başkan Ufuk Öcal olaya müdahale etti.

            Öcal gazetemize yaptığı açıklamada; “Ofis alımlarının yavaşladığını öğrendik. Hemen Ak Parti Yozgat Milletvekili TESKOM Genel başkanı Sarıkaya'nın ağabeyi Abdulkadir Akgül'e konuyu iletip destek istedik.  Yozgat Milletvekili Akgül de TMO Genel Müdürlüğü ile hemen irtibata geçerek 8 kişilik alım ekibini derhal Sarıkaya'ya gönderimini sağladı. Böylelikle TMO dan başlayan ve Emniyet Müdürlüğüne kadar devam eden Kamyon, Tır ve Traktör kuyruğu bir iki gün içerisinde eritildi. Çarşamba gününden itibaren de kuyruk çok azaldı. TMO ürünleri de randevulu olarak aldığı için bundan sonra da Araç kuyruğu olmayacak” diyerek Ak Parti Yozgat Milletvekili Abdulkadir Akgül ve TMO Genel Müdürüne teşekkür etti.

 

GÜNGÖR’DEN AKGÜL’E TEŞEKKÜR

 

            Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör; Sarıkaya TMO şubesine personel temini gerçekleştirerek alımların hızlanmasını sağlayan Ak Parti Yozgat Milletvekili  Milletvekilimiz Abdulkadir Akgül’e teşekkür etti.

Çiftçimizin mağduriyetini çözdü dedi.

 

            Ofis alımlarıyla ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör;  TMO kapalı siloları doldu arık ürün yığınlara alınıyor bu da bazı zorlukları gündeme getiriyor. Çiftçilerimizden isteğimiz ürünlerini getirirken damperli araçlarla getirsin. Çünkü yığınlara işçi yardımı ile boşaltmak çok zor oluyor. Bu durumda sıranın uzamasına neden oluyor.  Bir diğer konu ise Randevu sistemi. Çiftçilerimiz ürünlerini randevu alarak ofise getiriyor. Bazı çiftçilerimizde randevusu olmadığı halde gelip sırıya giriyor. Bu bir hak tecavüzüdür. hırsızlıkdır. Sıraya girseler bile alımları yapılmayacak, randevusu hangi tarihteyse o tarihte gelsin. Boşa bekleyip de araç kuyruğu oluşturmasın” şeklinde konuştu.

 

ANALİZ METODLARINI İNCELEDİ

 

            Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Güngör buğday ve diğer ürünlerinin analiz edildiği Laboratuarı da ziyaret ederek ekspertizlerin çalışmaları hakkında bilgi aldı. Alım dışı ürünlerin nasıl ayırt edildiğini bizzat inceleyen Güngör oradaki izlenimlerini gazetemize aktardı. “Ürünler hiç kimsenin ürünü diye ayırt etmeksizin bire bir inceleniyor” diyen Güngör; “Alım standardında olan bütün ürünler alınıyor. Alım dışı ürünler ise geri çevriliyor. Bilgisayarlı ölçüm yapılarak protein değeri ve ürün kalitesi test ediliyor” dedi.

 

ÇİFTÇİMİZ GELECEK YIL DİKKAT ETSİN

 

            Geçtiğimiz bahar aylarında yağışların çok olduğu dönemde devletin tüm kurumları ile çiftçileri ilaçlama yapma konusunda uyardığını dile getiren Güngör gelecek yıllar için uyarılarda bulurdu.

            Güngör; “geçtiğimiz dönem İlçe Tarım Müdürlüğü, Ziraat Odası ve ilgili kurumlar çiftçilerimizi uyarmıştı. Gerek mesaj atarak, gerek toplantı yaparak, gerekse birebir arayarak çiftçilerimizi uyardılar. Ürünlerini pas hastalığına karşı Pas ilacı atmaları konusunda telkinlerde bulundular. Çiftçilerimizin büyük kısmı bu uyarılara aldırış etmedi. İlacını tarlaya atmadı. Bunun sonucunda ise Temmuz ayında başlayan aşırı sıcaklar bitkinin doğal olarak kuruma sürecini olumsuz etkiledi ve taneleri cılız ve buruşuk olmasına neden oldu.

Bu yıl özellikle buğday da görülen kırık oranı önceki yıllara göre çok fazla. Bunu halkımız genellikle biçerdöverden kaynaklandığını zannediyor ancak durum sanıldığı gibi değil. Kırılmanın yüksek olması tanelerin cılız olmaları en ufak bir sürtünme de kırılmalara neden oluyor.

            Sonuç olarak Ekinler biçildi çiftçilerimiz ürünlerini TMO ya getiriyor ürünlerin alınmamasının en büyük sebebi pas hastalığı nedeniyle ilaç atmayan çiftçilerimizin ürünlerinin cılız ve kırık olması. Yani toprak mahsulleri ofisinin alım bareminin dışında olmasıdır. Halkımızın bir talebi oldu halk arasında yemlik bizim tabirimizle ise standart dışı buğdayların alınması. Bu konuda girişimlerimiz oldu fakat şu ana kadar sonuçlanmadı. Yemlik buğdayların alımı onaylanırsa çiftçilerimize duyuracağız. Çiftçilerimizin gerek pas hastalığı gerekse diğer hastalıklara karşı mahsullerini zamanında ilaçlamaları hem aldıkları ürünü hem alacakları verimi artıracaktır. Bunun için İlçe Tarım Müdürlüğü ve Ziraat Odası ile irtibatta olup daha dikkatli davranmalarını öneriyoruz” dedi.
İLGİLİ RESİMLER
ÇAYIRALAN HABER 2021 Tüm Hakları Saklıdır
Çayıralan HABER, Doğru ve İlkeli Haber ,Reklam ve Tüm İlanlarınız için, www.cayiralanhaber.com