EKONOMİ HABERİ
Tarih: 7.8.2023
Görüntülenme: 929
Haberi Yazdır
Buğday hasadında rekolte iyi ancak kalite düşük


Aşırı yağışlar nedeniyle buğday tarlalarında oluşan pas hastalığı neticesinde  bu sezonda  kaliteli buğdayı bulmak zor. İlaçlı mücadele eden çiftçilerin mahsullerini  Toprak Mahsulleri Ofisi iyi fiyattan alırken, ilaçlama yapmayan çiftçinin buğdayı ise Ofisten geri dönünce tüccar ucuz fiyattan kapatıyor

                        Buğdayın yetişme evresi olan bahar aylarında meydana gelen aşırı yağışlar buğdayda kaliteyi düşürürken, arpa eken çiftçinin yüzü güldü. 

            İlçemize bağlı Çokradan, Konuklar, Fahralı, Karakışla, Menteşe, Alidemirci köylerinde hasat devam ederken, İlçe Merkezi Çayıralan merkez ve yüksek köylerimiz ise henüz hasadına başlamadı.

            Aşırı yağışlar nedeniyle buğday tarlalarında oluşan pas hastalığı neticesinde  bu sezonda  kaliteli buğdayı bulmak zor. İlaçlı mücadele eden çiftçilerin mahsulleri  Toprak Mahsulleri Ofisinin alım kriterlerine uyum sağlarken, Toprak Mahsulleri Ofisinde kriterlere uygun en düşük yemlik buğday 8.25 Tl’den işlem görüyor. Buğdayın kalitesine göre ve çavdar oranına göre bu miktar yükselebiliyor. Ancak İlaçlama yapmayan çiftçinin ürünleri ise cılız ve kalitesiz olunca Ofisten geri dönebiliyor. İşte o zaman durum daha da vahim. Tüccarın insafına kalan çiftçinin ürünü 5.50 TL ile 6.50 TL arasında fiyatla alınıyor.  

 

BU YIL SAMAN BOLLUĞU VAR

 

Son 10 yılıdır saman ve sap balyası ihtiyacı fazla olup, piyasa değeri de yüksek seyrederken, Biçerdöver sahipleri tarladaki sap karşılığı ücretsiz biçim yapmaktaydı. Bu yıl yine yağışlar sebebiyle buğday saplarının boyu yüksek olunca sap ve saman bolluğu yaşandı. Dolayısıyla fiyatlara yansıyan saman bolluğu biçerdöver fiyatlarını da etkiledi. Geçtiğimiz yıl sap karşılığı bedava biçilen ekinler, bu yıl en iyi durumda  Biçerdöverci çiftçiden üste dekarda 50 TL alıyor. Orta halli tarlası az olan çiftçiler ise bunu da bulmakta zorlanıp normal Biçerdövere ürünlerini biçtiriyorlar. Bu şekilde olunca ise hem saplar tarlada kalırken, hem de çiftçi ortalama dekarda 120-140 TL arasında para ödemek zorunda kalıyor.

           

SAMAN BEDAVA OLSA BİLE NAKLİYESİ ÇOK PAHALI

 

            Çokradan Mahallesinde hasat çalışmaları esnasında Biçerdöver sahipleri ile yaptığımız söyleşide, artan motorin fiyatları nedeniyle hem biçerdöver hasadının zorlaştığını, hem de nakliye fiyatlarının yükselmesi sebebiyle samanı transfer yapamadıklarını bu yüzden eskisi gibi samanın para etmediğini söylediler.

                     Biçördöver sahibi Hasan Karayatak ise gazetemize yaptığı açıklamada; “Çayıralan’dan yüklenecek bir tır saman  Antalya bölgesine sevk edilmeye kalksak, nakliyeciler en az 30 Bin TL ücret istiyorlar. Samanı bedavaya  alsak bile,  bir tır saman Antalya’ya varmaya nakliyesi 30 Bin TL nakliye, üzerine işçi masrafını da eklediğimizde asatronik rakamlar çıkıyor ortaya. Bu sebeple oradaki ihtiyaç sahipleri de alamıyor. Motorin fiyatları son günlerde oldukça zamlandı. Biçerdöver hasat ücretlerini Ziraat Odaları belirlerken, önceki akaryakıt fiyatlarına göre yapmışlardı. Geçtiğimiz haftalarda yaşanan zamlara göre yeniden düzenleme yaptılar. Ancak bu da yeterli olmadı. Çünkü zamlar bir türlü durmadı. Şuan altımda 8 Milyon Tl’lik döverbiçerle burada 2 personelle çalışıyorum. Ancak bu akaryakıt fiyatlarıyla kazancımız çok düştü” dedi.

 

ARPA EKEN ÇİFTÇİNİN YÜZÜ GÜLDÜ

 

               Aşırı yağışlar sebebiyle Buğdayda Pas Hastalığı olurken, ilaçlama yapan çiftçinin mahsülleri bir nebzede olsa kaliteli. Ancak tüm uyarılara rağmen ilaçlama yapmayan çiftçinin mahsülü ile çok ciliz ve buradaki çiftçinin tabiriyle “Tavuk Yemi Bile Olmayacak” derecede düşük vasıfta. Ancak ekimini arpa yönünde tercih eden çiftçilerimiz ise bu yıl çok şanslı. Kendi tabirleriyle “ Bu yıl arpa yılıymış” diyorlar. Çünkü Çayıralan köylerinde bu yol arpa verimi dekarda 500 kilo ve üzerinde verim veriyor. Ayrıca arpada da herhangi bir hastalık olmaması sebebiyle fiyatları da 7 TL üzerinde seyrediyor. Hem fiyatı iyi olunca hem de verimi yüksek olunca arpa bu yıl sahibini güldürdü.
İLGİLİ RESİMLER
ÇAYIRALAN HABER 2021 Tüm Hakları Saklıdır
Çayıralan HABER, Doğru ve İlkeli Haber ,Reklam ve Tüm İlanlarınız için, www.cayiralanhaber.com